Новини

Начало

12-ТА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ НА БЪЛГАРСКИЯ КОНТАКТЕН ЦЕНТЪР НА EFSA КЪМ ЦОРХВ, „КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ГЛОБАЛНА ЗАПЛАХА ЗА ХРАНИТЕЛНАТА ВЕРИГА“

 

 

На 25 октомври 2019г. се проведе 12-та научна конференция „Климатичните промени – глобална заплаха за хранителната верига“, организирана от Българският контактен център на EFSA към Център за оценка на риска по хранителната верига. Мотото на събитието е инспирирано от нарастващото значение на климатичните изменения и тяхното въздействие върху устойчивото земеделие, осигуряването на продоволствена сигурност и гарантиране на безопасността на агрохранителната верига.

 

“В ерата на глобалните климатични промени е наложително да изследваме по-задълбочено връзката им с екологичните проблеми, свързани с опазване здравето на хората, животните, растенията и биоразнообразието, необходими за осигуряване на продоволствената сигурност, качеството и безопасността на храните, водите и чистотата на въздуха. Повишаването на зимните температури в Европа през последните десетилетия създаде благоприятни условия за навлизането и вкореняването на нови инвазивни векторни видове, преносители на инфекциозни заболявания по хората и животните и за разширяване на тяхната векторна компетентност и увеличаване на векторният им капацитет, както и за презимуването на редица местни векторни видове и за поддържане на целогодишен репродуктивен цикъл.” каза доц. д-р Янко Иванов, Зам. министър на земеделието, храните и горите (МЗХГ) по време на откриването на събитието. Приветствия бяха поднесени също и от проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) към Министерството на здравеопазването (МЗ) и проф. д-р Паскал Желязков, Изпълнителен директор на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ).

 

На конференцията присъстваха г-жа Федерика Баручи от EFSA, д-р Зоран Атанасов, директорът на Агенцията по храните и ветеринарните въпроси на Република Северна Македония със своя екип, както и представители на МЗХГ, МЗ, БАБХ, НЦОЗА, НЦЗПБ и Тракийски университет – Стара Загора, научни организации, университети, асоциации и частни компании, работещи в областта на безопасността на храните и растителното здраве.

 

Ключови лектори на събитието бяха проф. Георги Рачев и проф. Нина Николова, водещи климатолози към СУ „Климент Охридски“,  г-жа Федерика Баручи от EFSA, акад. Атанас Атанасов от Съвместен геномен център, проф. д-р Ива Христова, зам. Директор на НЦЗПБ, проф. Михни Люцканов, декан на Ветеринарномедицински факултет към Тракийски университет – Стара Загора, и г-н Иван Савов от Европейски институт за риск политики. 

 

 

Презентации от 12-та научна конференция „Климатичните промени – глобална заплаха за хранителната верига“

  1. „Основни аспекти в работата на Центъра за оценка на риска по хранителната верига през 2019 г.”, проф. Георги Георгиев, Център за оценка на риска по хранителната верига
  2. „Съвременни изменения на климата в България“, проф. Георги Рачев, проф. Нина Николова, СУ „Св. Климент Охридски“
  3. „Подходът на EFSA към климатичните промени – двигател за нововъзникващи рискове“, Федерика Баручи, ЕОБХ
  4. „Земеделие, храни и климатични промени”, акад. Атанас Атанасов, Ивелин Панчев, Горица Раклеова, Съвместен геномен център
  5. „Предавани с вектори инфекции при хората“, доц. д-р Ангел Кунчев, Министерство на здравеопазването, проф. д-р Ива Христова, Национален център по заразни
  6. „Ветеринарномедицински аспекти в профилактиката и борбата със зоонозите в България“, проф. Михни Люцканов, Тракийски университет – Стара
  7. „Подготовка за новите рискове, породени от промяната в климата: Адаптиране на селскостопанския и хранителния сектор – приложение на нови ISO стандарти и добри практики“, г-н Иван Савов, Европейски институт за риск политики
  8. „Климатичните промени през 21-ви век и опасността от микотоксините“, доц. Тери Врабчева, Национален център по обществено здраве и анализи, София
  9. „Пестицидните агенти като причинители на отравяния сред дивите животни”, Иванка Лазарова, Тракийски Университет, ФВМ
  10. „Влияние на антропогенното въздействие върху глобалното изменение на климата“, доц. д-р инж. Ботьо Захаринов, Нов Български Университет
  11. „Устойчивост на местните общности към климатичните промени – примери от България“, Десислава Димитрова, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания, БАН
  12. „Горещи вълни в София и влиянието им върху случаите на инфаркт и инсулт през лятото”, Цветан Димитров, Национален институт по метрология и хидрология, Зорница Спасова, Национален център по обществено здраве и анализи
  13. „HELIOSEC и RemDry ключов елемент за устойчивата употреба на пестициди, Стоян Пиргозлиев, Росица Младенова, Синджента България

Пострена сесия от 12-та научна конференция „Климатичните промени – глобална заплаха за хранителната верига“

  1.  Климатични промени, храни, здраве: готови ли сме за предизвикателствата, Радостина Александрова и колектив, Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей, Българска академия на науките.
  2. Достъп до растителния генофонд във връзка с адаптацията на културите към изменението на климата, Николая Велчева, Институт по растителни генетични ресурси, Садово.
  3. Нов икономичен сорт обикновена зимна пшеница "Надита", Златина УрИнститут по растителни генетични ресурси, Садово.
  4.  Серумни нива на албумин и неговата експресия в мРНК в черния дроб и яйчната черупка на кокошки, хранени с артишок, доц. Десислава Абаджиева, ИБИР-БАН.
  5.  Променящите се климатични условия и повишената консумация на бутилирани води. Видове бутилирани води, изисквания, безопасност за консуматорите, Весела Георгиева, Национален център по обществено здраве и анализи.
  6. Понижената експресия на гена BOB1 от семейството на NudC води до топлинно-индуцирани ДНК повреди в Arabidopsis thaliana, Марияна Георгиева, Институт по физиология на растенията и генетика.
  7.  Морфологично-физиологични промени и антиоксидантeн отговор на български сортове пшеница след засушаване и последващо възстановяване, Анна Димитрова, Институт по физиология на растенията и генетика.
  8.  Съвременен контрол и управление на риска срещу предаващи болести инвазивни комари в ЕВРОПА, Румяна Тодорова, Институт по Биофизика и биомедицинско инженерство, БАН.
  9.  Събиране, съхранение и използване на местните растителни ресурси от зърнено-бобови, зеленчукови и медицински видове, доц. Цветелина Стоилова, Институт по растителни генетични ресурси.
  10.  Влияние на климатичните промени върху динамиката на разпространение на патогените в храните, гл.ас.д-р Гергана Крумова-Вълчева, Национален диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ),  проф. д-р Йордан Гогов, Българска асоциация на акредитираните лаборатории за анализ и диагностика.

Разгледайте галерията от конференцията ТУК

 

Анализ на данните от анкетно проучване сред участниците в 12-та научна конференция на българския контактен център на ЕОБХ „Климатичните промени – глобална заплаха за хранителната верига“