Здраве на растенията

Начало

Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: Микробно разграждане на пестицидни остатъци в почвата

В днешно време пестицидите са широко използвани за предотвратяване и контрол на болести и вредители по културите, но в същото време те са довели до сериозни увреждания на човешкото здраве и околната среда. Микробното разграждане на пестицидите в почвата е важен предмет на изследване в областта на международната наука и технология, за възстановяване на околната среда. Това проучване обобщава микробните видове в околната среда, бактериите, разграждащи пестициди, както и механизма и прилагането на разграждащи бактерии. Проучването обръща внимание на процеса на разграждане от микроорганизми в природни условия и факторите, влияещи върху микробното разграждане на пестицидите. Предложена е и разработена тенденция в изследванията на микробното разграждане на пестицидите и някои очевидни проблеми, които се нуждаят от по-нататъшно решение.

 

От края на 20-ти век до сега, общото глобално земеделско производство е силно увеличено, но също така продукцита е застрашена от вредители, по време на естествения и растеж или съхранение. Голяма част от добивите се загубва ежегодно, поради наличие на многобройни вредители. За да се избегнат тези загуби, пестицидите са широко използвани, за контрол на земеделски и домашни вредители. Загубата на храна е била силно намалена след употребата на пестициди, но тези пестициди са силно разпространени в почвата, водата, въздуха и земеделските продукти. Така, че широката уотреба на пестициди представлява голяма потенциална заплаха за околната среда. Те не само замърсяват почвата и културите, но също замърсяват по-нататък подпочвените води и морските басейни, което директно заплашва човешкото здраве и околната среда.

С цел да се разреши противоречието между високите добиви от здрава земеделска продукция и замърсяването на околната среда, може да се започне от два аспекта. От една страна, трябва да бъдат създадени и разработени пестициди с ниска токсичност, висока ефикасност и малко пестицидни остатъци; от друга страна, начините за разграждане на пестицидни остатъци също трябва да бъдат фундаментален обект на внимание.

Проучванията относно микробно разграждане на пестицидни остатъци са започнали още през 1940 г. и поради завишеното внимание на хората към околната среда, проучванията върху деградационните процеси и механизми на замърсителите са били задълбочени. Бактериите в природата могат да разграждат пестицидни остатъци, на ниска цена и същевременно екологосъобразно, което няма да доведе до вторично замърсяване. Но ефективността на тези процеси е относително бавна, а естествената околна среда е комплексна и променлива, което може да засегне осъществяването и ефективността на микробното разграждане на пестицидите. Изследователите на тези процеси имат ясна представа за деградационните пътища и механизми на пестицидите; изолирани са също множество бактери, които могат да разграждат и превръщат пестицидите. Съвременните проучвания относно биоразградимите пестициди и микроорганизмите в почвата считат, че главната роля имат бактериите и гъбите.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК