Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЕКИП ЦОРХВ: НАУЧНО СТАНОВИЩЕ: Разпространение на Високопатогенна инфлуенца А по птиците в Европа и България през 2022 г. и оценка на риска за епидемиологичния сезон 2022/2023 г.

РЕЗЮМЕ

Епидемията от 2021–2022 г. с общо 2398 огнища при домашни птици, 46 милиона птици, умъртвени в засегнатите предприятия, 168 случаи при птици, отглеждани в затворени помещения и 2733 случая на HPAI при диви птици, в 36 европейски държави е по-голяма от епидемията от 2020–2021 г. и изглежда, че е най-голямата досега в Европа. Освен това, подобно на предишните епидемии, броят на докладваните случаи на диви птици е подценен от общия брой диви птици, умрели от HPAI по време на тази епидемия, което ограничава оценката на въздействието на болестта върху популацията на дивите птици.

Както и през предишния сезон на HPAI, наблюдаваното по-дълго персистиране на HPAI при диви птици в сравнение със същия период от предходните години може да показват продължаване на риска от разпространение сред дивите птици и бозайници, както и от навлизане на вируса в птицефермите. Дългата продължителност на рисковия период от инфлуенца А по птиците може да представлява предизвикателство за устойчивостта на засилените мерки за биосигурност, прилагани в птицефермите във високорисковите зони или производствени сектори. Постоянното присъствие на вируси HPAI A(H5) в дивите птици и околната среда и възможното намаляване на спазването на изискванията за биосигурност може да повиши риска от проникване на инфлуенца по птиците с потенциално по-нататъшно разпространение между птицевъдните стопанства, предимно в райони с висока гъстота на домашни птици (и различни видове – кокошеви и водоплаващи в голяма близост), промяна в пропорциите на засегнатите видове диви птици от водолюбиви птици до грабливи птици и други видове местни диви птици предполагат изместване на инфекцията от мигриращите през зимата към диви птици, които живеят и/или се размножават в Европа, включително тези, които се размножават в колонии.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК