Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

д-р Аксиния Антонова: Информация за Зоонозна инфлуенца - годишен епидемиологичен доклад за 2019г.

 

 

на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията

Zoonotic influenza - Annual Epidemiological Report for 2019 – European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC)

 

 

Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) е органът, който обобщава, анализира и предоставя данни и научни съвети по отношение на заразните заболявания при хората в Европа. Центърът определя, оценява и съобщава за съществуващи и нововъзникващи заплахи за човешкото здраве от заразни болести. За да осъществява тази мисия, ECDC работи в партньорство с националните органи за здравеопазване в цяла Европа. Центърът публикува доклади относно специфични болести и изготвя годишен епидемиологичен доклад за заразните болести в Европа, представящ общ поглед върху ситуацията със заразните болести в държавите-членки на Европейския съюз (ЕС).
Годишният доклад на ECDC за ситуацията със зоонозната инфлуенца за 2019 г. се основава на получените до 31 януари 2020 г. данни за заболяването.

От септември 2017 г. ECDC, съвместно с Европейския орган по безопасност на храните (EОБХ) и референтната лаборатория на Европейския съюз за инфлуенца по птиците, публикува тримесечни актуализации на ситуацията с инфлуенцата по птиците.

Основни моменти от годишния доклад на ECDC за ситуацията със Зоонозната инфлуенца през 2019 г.

• За 2019 г. на територията на ЕС/ЕИП не са докладвани случаи на заболели хора от инфлуенца по птиците (птичи грип);
• Съобщено е за случаи на инфлуенца А, щам H5N1 и H7N9 в Китай;
• Докладвани са спорадични случаи на заболявания от птичи грип A щамове H5N6 и H9N2 при хора;
• Избухванията и случаите на инфектиране с щамове на високопатогенната инфлуенца по птиците, като A (H5N1), A (H5N2), AH (H5N5), A (H5N6) или A (H5N8), продължават да засягат птиците по целия свят, както стопански, така и диви;
• Вирусът на инфлуенца A (H1N1)v, произхождащ от свинете е причинил два случая на инфекции при хора, един в САЩ и един в Китай.

 

Епидемиология

Птичи и свински грип при хората

Вирус на инфлуенца A по птиците (H5N1)

През 2019 г. е наблюдаван един случай на човек, заразен с вирус на инфлуенца по птиците (H5N1) в Непал. Между 2003г. и 2019 г. Световната здравна организация (СЗО) докладва за 861 случаи на хора, заболели от инфлуенца А (H5N1), включително 455 смъртни случая.

 

Вирус на инфлуенца A по птиците (H5N6)

През 2019 г. се съобщава за един случай на човек, заразен с вирус на птичия грип А (H5N6) в Китай, като вероятният източник на инфекция е охладено птиче месо. Като цяло от 2014 г. до 2019 г. са докладвани 25 лабораторно потвърдени случая.

 

Вирус на инфлуенца A по птиците (H7N9)

След идентифицирането на новия реасортиран нископатогенен вирус на инфлуенца A (H7N9) в Китай през март 2013 г. и неговото мутиране във високопатогенна форма, е докладвано за общо 1568 случая на хора, включително 615 смъртни случая в Китай, Хонг Конг, Тайван, а по-рано Канада и Малайзия са отчели случаи на заболявания, свързани с пътувания. През 2019 г. СЗО съобщава за един лабораторно потвърден случай на човек, инфектиран с вируса на инфлуенца А (H7N9) в Китай. Основните източници на инфекция са заразените домашни птици и замърсената среда. Случаите, като цяло са спорадични. Не е регистрирано устойчиво предаване от човек на човек, въпреки че по-рано е докладвано за клъстерно разпространение при хора.

 

Вирус на инфлуенца по птиците A (H9N2)

През 2019 г. са докладвани седем случая на хора, причинени от вирус на инфлуенца по птиците A (H9N2) – Китай (4), Индия (1), Оман (1) и Сенегал (1). При тези случаи експозицията на вируса е възникнала в резултат на контактите на заболелите хора с домашни птици на мястото на отглеждане, на пазара на живи птици или посредством контакта със замърсена среда. Появата на клиничните признаци на заболяването впоследствие се свързва с тези контакти.


Вирус на свинския грип A (H1N1) v

През отчетния период са докладвани два случая на заболели хора, вследствие заразяване с вирус на инфлуенца A от свински произход (H1N1)v, един случай в САЩ и един случай в Китай.


Инфлуенца по птиците

Високопатогенна инфлуенца A по птиците (H5N1)

Вирусът на високопатогенната инфлуенца A по птиците (H5N1) причинява непрекъснатата поява на огнища и се открива при домашни и диви птици в няколко държави в Азия (Бутан, Китай, Индия, Индонезия, Непал и Виетнам).


Високопатогенна инфлуенца A по птиците (H5N2)

През 2019 г. са докладвани огнища на вируса от този тип в Египет и Тайван.


Високопатогенна инфлуенца A по птиците (H5N5)

Огнище е докладвано от Тайван.

 

Високопатогенна инфлуенца A по птиците (H5N6)

През 2019 г. се съобщава за продължаваща циркулация и огнища, свързани с вируса на високо патогенна инфлуенца А по птиците (H5N6) в Камбоджа, Китай, Нигерия и Виетнам. Реасортирани вируси на инфлуенца А (H5N6) са докладвани и от Дания. Вирусите от Дания и вирусите, циркулиращи в Азия са с далечно родство и не е докладвано за предаването им на човека.


Високопатогенна инфлуенца A по птиците (H5N8)

През 2019 г. огнища на високопатогенна инфлуенца A по птиците (H5N8) са регистрирани в Африка (Намибия, Нигерия, Южна Африка);

Европа (България и Полша); Близкия изток (Израел, Ирак, Иран, Кувейт); Азия (Пакистан).

 

Високопатогенна инфлуенца A по птиците (H7N9)

През 2019 г. Китай съобщава за едно огнище на зараза, причинено от вирус на високопатогенна инфлуенца А (H7N9).
Нископатогенна инфлуенца A по птиците, причинена от щамове на от подтип (H5)

Доминиканската република съобщава за откриване на нископатогенни инфлуенчни вируси A (H5N2). Япония, Обединеното кралство и Република Корея уведомяват за огнища, предизвикани от вирус A (H5N3), а Република Корея уведомява за едно огнище от вирус A (H5N9).


Високо и нископатогенни вируси на инфлуенца A по птиците от подтип (H7)

През 2019 г. Южна Африка уведомява за огнище на нископатогенна инфлуенца A по птиците (H7N2), Мексико съобщава за трайни огнища на високо патогенна инфлуенца A по птиците (H7N3). Чили и Република Корея съобщават за откриване на нископатогенна A (H7N6). Япония, Тайван и Република Корея уведомяват за огнища на нископатогенна инфлуенца A по птиците (H7N7) и Република Корея за откриване на вируси на нископатогенна инфлуенца A (H7N9) в проба от околната среда.


Дискусия

През 2019 г. са докладвани само няколко огнища на високопатогенна инфлуенца по птиците в птицевъдни стопанства и по диви птици в държави от ЕС/ЕИП. Не са установени случаи на заболели хора от птичи грип.

Случаи на заразени хора с вируса на инфлуенца A по птиците от щамовете (H5N1), A (H5N6), A (H7N9) и A (H9N2) са докладвани от държави извън ЕС/ЕИП. През годината се съобщава се за един случай на инфектиран човек с грипен вирус от свински произход в САЩ.


Вирусите от животински произход продължават да еволюират генетично и да се реасортират с вируси на инфлуенцата, които са по-добре адаптирани и по-лесно предавани между хората. Такива нововъзникващи птичи грипни вируси имат потенциал да инфектират хората и да причиняват тежки заболявания.


Последици за общественото здраве

Зоонозните заболявания, породени от вирусите на инфлуенцата по птиците продължават да предизвикват безпокойство за човешкото здраве в Европа. Следователно трябва да се поддържа стриктния надзор по отношение здравето на животните.

Реасортацията между свински, птичи и човешки грипни вируси трябва да се наблюдава внимателно и всякаква вероятност от предаване на човека трябва да се идентифицира възможно най-рано, за да се предотврати по-нататъшното разпространение от човек на човек.

За да бъде по-добре подготвена за нова пандемия, която може да възникне от някой от тези нови щамове, СЗО публикува списък с потенциални ваксини .

Източник: European Centre for Disease Prevention and Control. Rabies. In: ECDC. Annual epidemiological report for 2019. Stockholm: ECDC; 2020. (https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/zoonotic-influenza-annual-epidemiological-report-2019)

Други научни становища и актуална информация от областта на здравето, хуманното отношение и благосъстоянието на животните, антимикробната резистентност, както и оценка на риска по цялата хранителна верига може да намерите на сайта на Центъра за оценка на риска по хранителната верига:
http://corhv.government.bg/
http://corhv.government.bg/?cat=28
http://corhv.government.bg/?cat=27
http://corhv.government.bg/?cat=71

Изготвил: д-р Аксиния Антонова – главен експерт в дирекция „Оценка на риска по хранителната верига“ при ЦОРХВ; 15.09.2020г.