Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

Д-р Дора Петлова: Треска от долината Рифт-Оценка на ефективността на мерките за надзор и контрол в ЕС

 

Научно становище на Европейския орган по безопасност на храните

 

 

Съгласно предходно научно становище на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ), публикувано на 06.03.2020 г. , рискът от навлизане на зоонозата – треска от долината Рифт (RVF) в Европа е нисък, но Европейският съюз трябва да запази своята бдителност.

В настоящото становище на ЕОБХ, изготвено по искане от Европейската комисия и публикувано на 24.09.2020 г. , са оценени ефективността на мерките за надзор и контрол срещу Треската от долината Рифт в Майот и в континентална Европа, с помощта на математически модели.

 

Установено е следното:

Надзорът за ранно откриване на циркулацията на вируса на RVF предполага откриването на много ниски стойности на разпространение, а това изисква вземане на проби от голям брой животни, поради което може да възникнат проблеми при прилагането му. Пасивният надзор въз основа на уведомленията за аборти при преживни животни е от ключово значение за ранното предупреждение и в момента е единствената приложима възможност за надзор. Оценката на ваксинацията и умъртвяването срещу RVF в Майот върху намаляването на инфекциите с RVF показва, че ваксинацията е по-ефективна, когато започне преди началото на епидемията и бързо се прилага в цялото поголовие животни. Различните нива на ефективност на ваксината, 60% или 90%, имат относително незначително въздействие върху намаляването на очаквания брой заразени животни.

По-специално при скорост от 200 или 2000 животни, ваксинирани на ден, епидемиите се спират в рамките на една година, независимо дали ваксинацията се прилага преди или след навлизането на RVF. Освен това, броят на инфекциите се поддържа под 3%, ако ваксинацията се извършва поне 30 дни преди навлизането на инфекцията с най-малко 200 животни, ваксинирани на ден (20% покритие, постигнато по време на навлизане, 100% покритие постигнато 120 дни след навлизането). Същият ефект се постига, ако ваксинацията се провежда с 2000 животни, ваксинирани на ден, започната най-късно 60 дни след навлизането (100% покритие на ваксинацията ще бъде постигнато 75 дни след навлизането на RVF). Напротив, при 20 животни, ваксинирани на ден, епидемиите продължават повече от 2 години и цялото поголовие животни ще се зарази.

Ваксинацията не е съвместима със стратегия за тестване и умъртвяване, освен ако не се използват налични DIVA диагностични тестове – (Distinguishing Infected from Vaccinated Animals) - за разграничаване на инфектираните от ваксините животни) с изполването на т.н. „DIVA стратегия“.

Тестването и умъртвяването не са възможност за контрол на заболяването RVF в Майот, поради големия брой животни, които трябва да бъдат тествани.

Ако рискът от навлизане на вируса на треската от долината Рифт (RVFV) в континентална Европа се увеличи, обектите за преживни животни в близост до възможните места за поява на заболяването трябва да бъдат включени в надзора. През лятото трябва да се прилага засилен надзор на репродуктивните нарушения при животните в рисковите зони. Серологичният надзор трябва да обхване най-малко 0,3% от животните.

Мерките за контрол на RVF, които евентуално се прилагат в континентална Европа, са оценени като пример в Нидерландия. Умъртвяването на преживните животни в радиус от 20 км, от фермите с установено заболяване, се явява най-ефективната мярка за контрол на разпространението на RVF, въпреки че трябва да се умъртвят твърде много животни. Алтернативни мерки са ваксинация в радиус 50 km около мястото на откриването, кръгово ваксиниране (ring vaccination) между 20 и 50 km и умъртвяване на животните във фермите с установено заболяване.

Целият материал можете да прочетете ТУК: