Биологични опасности

Начало

Д-р Дора Петлова: Съобщение на (BfR) на Германия относно вероятността за заразяване с коронавирус SARS-CoV-2 чрез консумация на свинско месо

 

Информация

за съобщение на Федералния институт за оценка на риска (BfR) на Германия относно вероятността за заразяване с коронавирус SARS-CoV-2 чрез консумация на свинско месо

 

 

Експертите от BfR своевременно актуализират информацията за новия коронавирус SARS-CoV-2, причинител на пандемията от COVID-19, за възможните начини за предаване на вируса, както и за мерките, предпазващи от инфекция с него.

На 09.11.2020 г., BfR публикува на официалния си сайт съобщение (№ 051/2020) за това, че според настоящите научни познания няма вероятност за заразяване с коронавирус SARS-CoV-2 чрез свинско месо.

Това са акцентите от него:

Държавни медии в Китай твърдят, че работник се е заразил с новия коронавирус (SARS-CoV-2) от свинско месо (джолан), внос от Германия. Съобщено е, че заразяването е станало в хладилен склад. Следи от SARS-CoV-2 са открити върху опаковката, както и върху ръкохватката на вратата.

Според настоящите познания няма случаи, които да доказват, че е възможно хората да се заразят с новия коронавирус чрез консумация на замърсена храна. Също така, няма и сигурни доказателства за предаване на вируса чрез контакт със замърсени предмети или замърсени повърхности – като опаковки, което би довело до последващи инфекции при хората.Охладени или замразени храни от внос и опаковките им, произведени при нехигиенични условия, в региони засегнати от SARS-CoV-2, могат да съдържат вируса. Поради това, винаги трябва да се спазват основните правила за ежедневната хигиена и за приготвянето на храна.

Федералният институт за оценка на риска на Германия посочва, че не разполага с докладвани данни за инфекции със SARS-CoV-2, възникнали в резултат на консумация на месо или на контакт със замърсени месни продукти. Според настоящите познания, селскостопанските животни, използвани за производство на месо, не могат да бъдат заразени с SARS-CoV-2 и следователно не могат да предадат вируса на хората по този начин. Замърсяването на месо или месни продукти с коронавирус обаче може да се случи по време на клане, транжиране (нарязване), обработка и пакетиране на месото.

Според съобщенията в китайски медии, следи от вируса SARS-CoV-2 са открити върху опаковката на свинско месо (свински джолан), внесено от Германия и върху ръкохватката на вратата в хладилен склад. Експертите на BfR отбелязват, че не е ясно дали откритите следи от вируса произхождат от инфекциозен вирус или дали вирусът вече е бил инактивиран по време на съхранението или транспортирането. Също така, в докладите не се посочва дали следите от вируса вече са присъствали върху внесения продукт или са били пренесени на опаковката и ръкохватката на вратата от заразения работник.

В съобщението на BfR се посочва, че по принцип коронавирусите потенциално могат да се предадат от заразено лице върху месни продукти, ако не се спазват хигиенните правила, например чрез директно кихане или кашляне върху тези продукти или чрез замърсени ръце. Същото се отнася и за замърсяването на повърхностите (например на опаковката). Също се отбелязва, че хигиенните правила и защитни мерки, които по принцип трябва да се спазват при клане, обработка и опаковане на месото, обикновено свеждат до минимум риска от замърсяване с патогени, което се отнася и за SARS-CoV-2. Коронавирусите не могат да се размножават във или върху храна, тъй като за това се нуждаят от жизнеспособен гостоприемник – човешки или животински организъм.

Предаването на вируса на друго лице чрез „контактна инфекция“ изглежда възможна, само ако даден човек докосва заразената храна или опаковка и след това пренесе вируса до лигавиците на носа или очите си чрез ръцете. Според настоящите научни познания, хранителният път (през устата) на предаване чрез консумация на месо не е от значение за настоящата пандемия, причинена от SARS-CoV-2.

Експертите на BfR подчертават, че за предпазване от зараза с вируси, от решаващо значение е да се спазват общите правила на ежедневната хигиена, като например редовно миене на ръцете и избягване докосването на лицето с ръце, особено по време на приготвяне на храна. Освен това, различните видове месо, вкл. и месото от домашни птици по принцип трябва да се обработват термично (сготвят) достатъчно добре и равномерно преди консумация, докато изтичащият сок от месото стане бистър.

Центърът за оценка на риска по хранителната верига от своя страна продължава да следи ситуацията с разпространението на новия коронавирус и своевременно ще публикува актуална информация.


Източник:

Infection with SARS-CoV-2 viapork meat unlikely according to current state of knowledge
BfR Communication No. 051/2020 issued 9 November 2020
https://www.bfr.bund.de/cm/349/infection-with-sars-cov-2-via-pork-meat-unlikely-according-to-current-state-of-knowledge.pdf


Други информации свързани с биологични опасности в храните, зоонози и актуални проблеми по цялата хранителна верига, са налична на сайта на Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ): http://corhv.government.bg/?cat=28

 


ИЗГОТВИЛ:
Д-р Дора Петлова, главен експерт
Дирекция „Оценка на риска при хранителна верига“, ЦОРХВ
20.11.2020 г.