Генетично модифицирани организми

Начало

Антония Димитрова, PhD: Редактирането на гени–нова техника с приложение в селекцията на растенията (научен обзор)

 

Съществуват различни техники за подбор и въвеждане на желани характеристики при животни, растения и микроорганизми, използвани за производство на храни и фуражи: конвенционални техники за селекция, техники за генетична модификация и непрекъснато увеличаващият се брой техники, наречени нови техники за селекция. Новите техники могат да се използват в комбинация с другите две групи техники като всички те остават в употреба паралелно в по-голяма или по-малка степен.

Новите техники за селекция доразвиват последните постижения в областта на биотехнологията и молекулярната биология, а тяхното приложение и безопасност са предмет на задълбочени научни дискусии.

Една от новите техники за селекция, която се прилага при растенията, е редактирането на генома. Най-общо то има за цел да постигне или точно определена промяна на ДНК в клетката, или произволна промяна в точно определено място в ДНК молекулата. Това се постига с помощта на собствената репаративна система на клетката, която се активира посредством използването на:

• външна/чужда молекула ДНК (олигонуклеотид) при насочената с нуклеотид мутагенеза (Оligonucleotide directed mutagenesis – ODM);

• нуклеаза (Site-directed nuclease – SDN) – при насочената с нуклеаза мутагенеза;

• комбинация на двете.

Трябва да се подчертае, че мутациите получени чрез ODM и SDN ще бъдат трайно унаследявани, както тези при естествената мутагенеза. Унаследяването ще следва модела на Мендел в случаите, когато обект на мутагенезата са ядрени гени, митохондриални или пластидни генетични елементи

Целият материал можете да прочетете ТУК: