Здраве на растенията

Начало

Николай Спасов: Първи полеви опити за борба с Японска фалопия (Fallopia japonica) чрез екзотични насекоми на територията на Нидерландия

 

Японската фалопия е растителен вид принадлежащ към семейство Лападови (Polygonaceae).

Характерно за вида е способността му да расте с повече от метър на месец, както и възможностите му да разрушава асфалтови настилки, бетон и др., а ефектът му върху местните видове често е определян като опустошителен.

 

 

Този вид е широко разпространен в редица местообитания, особено край пътища, брегове на реки и изоставени земи, където причинява сериозни проблеми, като измества местната флора и причинява структурни щети.

В световен мащаб пускането на екзотични видове в природата е забранено, но в Нидерландия, за първи път, екзотични видове насекоми ще бъдат пуснати в природата за борба с вредни растителни видове. Проектът, в който участва университетът в Лайден, е стартирал полеви експерименти с насекомото Aphalara itadori разред: Полутвърдокрили (Hemiptera), семейство: Psyllidae, който трябва да намали повредите, причинени от японската фалопия.

 

 

През 19 век изследователят Вон Зиболд донася японската фалопия от Япония в Лайден, където я отглежда. В Нидерландия обаче, тези видове се оказват инвазивни, изтласквайки местните растителни видове. Освен това, мощната им коренова система може да причини увреждане на основи, настилки, диги и др. Борбата с тях е трудна и струва милиони евро годишно. До този момент в борбата с този вид са използвани всякакви методи, но без особен резултат, поради което е необходимо комбинирането на различни методи за борба.

За A. itadori се знае, че може да убива млади издънки и да забавя или дори да спира растежа на растението, като изсмуква сок от растението посредством своето хранене. Ако A. itadori успее да се установи, размножи и разпространи и да нанесе щетите, които са наблюдавани при провежданите до този момент опити, то той ще може да възпрепятства растежа и разпространението на японската фалопия, което ще бъде много евтино и екологично решение с дългогодишен ефект.

Основен момент при избора на A. itadori е фактът, че при многобройните анализи на риска, проведени в Северна Америка, Великобритания и Северозападна Европа, които показват, че A. itadori не представлява риск за местните растения или растенията с икономическа стойност. Всички местни нидерландски видове от семейство Polygonaceae също са били тествани и нито един не се е оказал подходящ гостоприемник за A. itadori.

A. itadori ще бъде пуснат на три места в полето, като напролет се очаква там да бъдат открити екземпляри като доказателство за успешното им презимуване. На следващата пролет видът отново ще бъде пуснат на полето, за да се установи, дали A. itadori може да се установи и възпроизвежда.

Първите резултати се очакват след няколко години, като очакванията са за бързо установяване и липса на странични ефекти. Ако тези очаквания се потвърдят следва пускането на A. itadori на повече места, с цел успешното му разпространение.

Източник:
1. CABI supports first Dutch field trials with exotic insect to combat Japanese knotweed – https://blog.invasive-species.org/2020/10/22/cabi-supports-first-dutch-field-trials-with-exotic-insect-to-combat-japanese-knotweed/
2. https://www.cabi.org/isc/datasheet/23875

Снимков материал:
1. Japanese Knotweed (Fallopia japonica) – https://lriss.ca/species/japanese-knotweed-fallopia-japonica
2. https://s3.amazonaws.com/assets.cce.cornell.edu/attachments/39092/Gardening_Matters_114.pdf?1562184024

Други научни становища и актуална информация в областта на здравето на растенията, както и оценка на риска по цялата хранителна верига може да намерите на сайта на Центъра за оценка на риска по хранителната верига: http://corhv.government.bg/

Изготвил:
Николай Спасов, старши експерт
Дирекция „Оценка на риска по хранителната верига“, ЦОРХВ
25.11.2020 г.