Замърсители по хранителната верига

Начало

инж. Светлана Савова: Актуализация на оценката на риска, свързана с наличие на никел в храни и питейна вода

 

Информация за научно становище на Европейския орган по безопасност на храните


По искане на Европейската комисия, Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ, European Food Safety Authority - EFSA) актуализира предишното си становище относно съдържанието на никел в храни и питейна вода, вземайки предвид последни данни за наличието на никел, усъвършенстваното Ръководство за референтната доза (BMD - benchmark dose) и най-новата достъпна научна информация.

Използвани са повече от 47 000 аналитични резултата относно наличието на никел в храни и питейна вода за изчисляване на хронична и остра хранителна експозиция. Повишението на случаите на мъртвородени при плъхове е определено като критичен здравен ефект за характеризирането на риска от хронична хранителна експозиция, при което BMDL10 от 1,3 mg Ni/kg телесно тегло на ден е избран като референтна точка за установяването на приемлив дневен прием (tolerable daily intake, TDI) от 13 µg/kg телесно тегло на ден.

Появата на екземоподобни обриви на кожата при хора, чувствителни към никел, известни като системен контактен дерматит, е определена като критичен здравен ефект за характеризиране на риска от остра хранителна експозиция. Тъй като не е било възможно да се определи BMDL, е използвана като референтна точка най-ниската доза, при която се наблюдава неблагоприятен ефект (lowest-observed-adverse-effect level – LOAEL) от 4.3 µg Ni/kg телесно тегло.

Приложен е подходът за граница на експозицията (margin of exposure - MOE ). MOE от 30 или повече се счита като показател за малка вероятност от възникване на проблеми за човешкото здраве. Средните долна граница (LB lower bound ) и горна граница (UB upper bound ) за хронична хранителна експозиция са под или на нивото на TDI.

95-ят персентил за хронична хранителна експозиция е под TDI при юноши и всички възрастни. Но при някои проучвания TDI е превишен като цяло при всички деца (от 1 до 10-годишна възраст), както и при кърмачета. Това поражда опасения за здравето на тези възрастови групи.

Относно острата експозиция, изчислените стойности на MOE за средната експозиция и за 95-ия персентил на експозицията пораждат опасения за здравето на лица, чувствителни към никел. Стойностите на MOE, изчислени при критичен сценарий за остра хранителна експозиция (т.е. консумация на чаша вода на гладно) не пораждат опасения за здравето.

 

Обща информация

Никелът е широко разпространен елемент на земната кора и биосферата. Присъствието му в храни и питейна вода може да е породено както от естествени, така и от антропогенни източници. Никелът се среща в различни степени на окисление. В храната и питейната вода обикновено се намира в двувалентната си форма, която е най-стабилната му степен на окисление. В храната той се измерва като общ никел. Обикновено се приема, че никелът се среща в храната под формата на сложносвързан органичен никел, който има различни физико-химични и вероятно различни биологични свойства от неорганичния никел.

Целият материал можете да прочетете ТУК