Замърсители по хранителната верига

Начало

инж. Светлана Савова: Информация за научното становище на Европейския орган по безопасност на храните относно оценката за безопасност на хранителния ензим алтернансукраза, продуциран от щам Leuconosto

 

Преди януари 2009 г., хранителните ензими, различни от тези, използвани като добавки в храните, не бяха регулирани или бяха регулирани като спомагателни вещества за обработка на храните. На 20 януари 2009 г., влезе в сила Регламент (ЕО) № 1332/2008 относно ензимите в храните. Този регламент обхваща само ензими, които се влагат в храните за изпълняване на технологична функция в производството, преработката, подготовката, обработката, опаковането, транспортирането или съхранението на храните, включително ензимите, използвани като спомагателни вещества. Регламент (ЕО) № 1332/2008 въвежда определението за „ензим в храна“, а именно – „продукт, получен от растения, животни или микроорганизми, или продукти от тях, включително продукт, получен чрез ферментационен процес, използващ микроорганизми: а) съдържащ един или повече ензими, способни да катализират конкретна биохимична реакция; и б) вложен в храна с технологична цел, на който и да е етап от производството, преработката, приготвянето, обработката, опаковането, транспортирането или съхранението на храни“. Употребата на ензими в храните може да бъдат разрешена в Европейския съюз (ЕС) единствено ако изпълняват следните условия: а) не пораждат, предвид наличните научни факти, опасност за здравето на потребителите на предлаганото ниво на употреба; б) налице е обоснована технологична необходимост; и в) тяхната употреба не заблуждава потребителя. Всички хранителни ензими, които понастоящем са на пазара на ЕС, както и всички нови хранителни ензими, са предмет на оценка на безопасността, извършвана от Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ), след което се одобряват от Европейската комисия и държавите членки на ЕС чрез включване в Списъка на Общността на ЕС.

Хранителният ензим алтернансукраза (захароза: 1,6 (1,3) - α - d - глюкан 6 (3) - α - d - глюкозилтрансфераза, EC 2.4.1.140) се произвежда от компанията Cargill Incorporated с помощта на негенетично модифициран щам Leuconostoc citreum NRRL B ‐30894. Поради липсата на открити гени за антимикробна резистентност, производственият щам отговаря на критериите, за да му бъде даден статут на квалифицирана презумпция за безопасност (QPS) при оценка на безопасността. Тъй като не са установени други опасения за човешкото здраве, свързани с микробния източник или от производствения процес, Панелът за замърсители по хранителната верига към ЕОБХ (Панел CONTAM) счита, че не са необходими токсикологични тестове за оценката на този хранителен ензим.

Хранителният ензим алтернансукраза е предназначен да се използва за производството на α - d - глюкан олигозахариди като подсладител. Очаква се процесите на пречистване, прилагани върху сиропи, произведени от захароза с алтернансукраза да отстранят до голяма степен хранителния ензим. Всяка органична материя в състояние на суспензия в крайния хранителен продукт ще се състои от безвредни вещества. Това се дължи на QPS статута на производствения микроорганизъм, на компонентите на средата и на установения материал, използван при допълнителната преработка на следващи нива по производствената верига. На това основание ЕОБХ взима решение да не се изчислява хранителната експозиция. Изследванeто за сходство на аминокиселинната последователност на производствения щам с тази на известните алергени не показва съвпадение. Панелът CONTAM счита, че при предвидените условия на употреба рискът от алергизиране и сенсибилизиране в резултат на хранително излагане не може да се изключи, но вероятността това да се случи се определя като ниска.

Целият материал можете да прочетете ТУК