Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

Екип ЦОРХВ: ПРОДЪЛЖАВАЩА ЦИРКУЛАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ НА ВИСОКО ПАТОГЕННА ИНФЛУЕНЦА А ПО ПТИЦИТЕ ОТ ЩАМ H5N8 И ПРЕЗ 2019 г.

РЕЗЮМЕ

 

За България, на първо място предразполагащ фактор за появата на ЕО от HPAI H5N8 представлява плътността на птиците (кокошеви или водоплаващи) и гъстотата на ЖО. По механизма за наличие на резервоар и разпръскване вирусът на Инфлуенца А може да се поддържа във фермите чрез хигиената в помещенията, дейността на хората, превозните средства, оборудването. Това бе основният фактор за поддържането на вируса през втората и третата вълна на HPAI H5N8 у нас през 2017-2018г. Гъстотата на ЖО с птици в Пловдивска, Хасковска, Ямболска, Стара Загора и Добричка области създава една голяма рискова зона за поддържане на вируса на Инфлуенца А в България.

           България е една от водещите страни, известна с отглеждането на патици за добив на втлъстен черен дроб (”foie gras”). Един от основните механизми за предаване на инфекцията е чрез помещенията и оборудването им. Други източници се явяват лошите или не достатъчни мерки за биосигурност, свободно движение на хора и превозни средства, контакт на домашни с диви синантропни и мигриращи водоплаващи птици. Последните две години – 2018-2019г.(30.05.2019 г.) активният и пасивният надзор на Инфлуенца А вирус за диви прелетни и синантропни птици за България показва, че той не бил фактор в епизоотичната верига за пренасяне на HPAI H5N8 на Инфлуенца А вируси към промишленото птицевъдство.

В България през 2019г. се установени два клъстера на ЕО от щама HPAI H5N8 с общо 5 ЕО – две при патици за угояване, 1 ЕО при птици от т.н. „заден двор“ и 2 ЕО при кокошки носачки. В Ловешка област, където са регистрирани 2 ЕО при патици за угояване и първоначалните данни сочат, че ЕО на HPAI H5N8 в ЖО с. Листец се проявява след внос на патета и трансграничен пренос на HPAI H5N8 от Унгария. Изисква се  обаче пълен анализ на генома на вирусните изолати от България и сравняването на секвенциите им с тези, изолирани от Унгария или с други вируси от ген банката нa ЕС. Генетичните изследвания биха подпомогнали епизоотологичното проучване за точното изясняване произхода на инфекцията.

Появата на Инфлуенца А HPAI H5N8 1 ЕО в с. Крумово, във ферма от т.н. „заден двор“ другите 2 ЕО в производствени ферми за кокошки–носачки в гр. Асеновград  предполага възможност вирусът да е проникнал в резултат на неустановена при надзора циркулация от региона и, че той все още не изкоренен от нашите ферми. Изясняването произхода на вируса може да стане най–достоверно чрез анализ на генома на вирусните щамове на HPAI H5N8 и сравняването на секвенциите им с тези, изолирани от предишни ЕО от региона.

          След месец май 2018г. БАБХ взе спешни мерки за ограничаване на циркулацията на HPAI H5N8. Този вирус продължи да се запазва в околната среда и потенциално в популациите от промишлено отглеждани патици мюлари и спорадично циркулираше до ноември 2018г. с тенденция на затихване на интензитета (Ro≤ 1). Последните случаи на Инфлуенца А HPAI H5N8 в Пловдивска област през 2019 г., в регион с висока концентрация на птици най-вероятно се дължи неустановена при надзора циркулация на вирус в други ферми. Това показва, че този вирус може да продължи да представлява риск за птицефермите в които съществуват пропуски в системите за биосигурност. Това налага постановените мерки по самоконтрола на фермите за Инфлуенца А от БАБХ да продължат с неотслабваща сила.

 

Прочети цялото становище ТУК

 

Резюме на английски език прочети ТУК