ДОЦ. Д-Р ГАБРИЕЛА ГУЖГУЛОВА: Епидемична обстановка относно заболяването Чума по дребни преживни животни, Peste des petits ruminants (PPR)
От първата си поява в Кот д'Ивоар през 1942 г. PPR се разпространи и обхвана големи региони на Африка, Близкия изток и Азия. Южна Африка все още е свободна от болестта. PPR циркулира ендемично в Турция, в непосредствена близост до Европа. През 2018 г. е имало огнище в България, където до тогава заболяването не е било регистрирано.
Общи данни. Чумата по дребните преживни животни (PPR)[1] се причинява от Morbillivirus, тясно свързан с вируса на чумата по говедата, и засяга кози, овце и някои диви преживни животни, както и камили. Характеризира се с тежки нива на заболеваемост и смъртност и има силно икономическо въздействие в райони на Африка, Близкия изток и Азия, където дребните преживни животни допринасят за гарантиране на препитанието.
Чумата по дребните преживни животни (Peste des petits ruminants - PPR) е известна още като чума по козите. Не е зооноза – не боледуват хора. PPR засяга овцете, козите и голям брой видове от разреда Artiodactyla (Чифтокопитни), както диви, така и в плен, със смъртност от 50-80% в податлива популация. Неотдавнашното избухване в Монголия доведе до хиляди смъртни случаи при застрашени антилопи Saïga, подчертавайки заплахата от PPR за застрашените диви видове.
Болестта се разпространява главно чрез директен контакт със заразени животни. Подобно на чумата по говедата, PPR по козите и овцете се характеризира с ерозивен стоматит, изтечения от носа и очите, ентерит, бронхопневмония и смърт. Клиничната диагноза може да бъде трудна в райони, където циркулират множество заболявания. PPR може да се контролира чрез кампании за масова ваксинация. Сегашните живи атенюирани ваксини за PPR осигуряват добър имунитет, който може да продължи най-малко 3 години, но не може да бъде разграничен серологично от заразени животни.
PPR ваксините, включващи PPRV/Nigeria/75 и PPRV/Sungri/96, се предлагат в търговската мрежа. Въпреки че са много ефикасни, недостатък на тези ваксини е изискването да се поддържа ниска температура за запазване на титъра на ваксината на полето. Наскоро бяха разработени термостабилни живи атенюирани ваксини в опит да се заобиколят тези проблемите при употребата им в тропическите и субтропичните страни.
Оценка на ситуацията. В последните години заболяването е ендемично за Анадолска Турция, Сирия, Ливан, Израел. Първият случай на чумата по дребните преживни животни (PPR) в Република Турция, е обявен през 1999 г. в азиатската част на Турция – Анадола, въпреки че данни за заболяването има от 1992 г., когато заболяването е серологично диагностицирано в провинция Mardin/Kiziltepe, югоизточна Анадола. В периода 1999-2000 г. е проведено проучване за разпространението на заболяването в Турция. Изследвани са 12 799 кръвни проби от овце и кози от 590 стада (EFSA). Установено е 29% разпространение на заболяването при овце и 24% при кози (среден процент на разпространение - 28%).
PPR е болест, включена в списъка на WOAH и трябва да се докладва на WOAH. Заедно WOAH и FAO разработиха Глобална стратегия за контрол и изкореняване на PPR и си поставиха за цел изкореняване на болестта до 2030 г.[2]
Целият материал можете да прочетете ТУК
[1] https://www.woah.org/fileadmin/Home/eng/Health_standards/tahm/3.08.09_PPR.pdf
[2] https://www.woah.org/app/uploads/2021/12/ppr-global-strategy-avecannexes-2015-03-28.pdf;