Замърсители по хранителната верига

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: Анализ на ЦОРХВ за наличие на замърсители и фалшификации в пчелен мед на територията на Р. България за период от пет години (2018-2022 г.)

Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) изиска от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да предостави данни от лабораторни анализи на проби пчелен мед за период от пет (5) години (2018, 2019, 2020, 2021, 2022), за да изготви оценка на риска от наличие на замърсители в пчелен мед на територията на България. Данните са предоставени в табличен вид (Писмо изх. № ЛК–57/02.08.2024 г.) от следните лаборатории в системата на БАБХ:

  • Централна лаборатория по ветеринарно-санитарна експертиза и екология (ЦЛВСЕЕ);
  • Лаборатории към Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) - Благоевград, Варна, Враца, Габрово, Пловдив, Сливен, София град, Хасково и Шумен.

            Информацията съдържа данни за пчелина, регион, вид анализ – планов, текущ, по желание на пчелар и обхваща период от пет години.

 

  1. Цел на анализа

            Целта на настоящия анализ на ЦОРХВ е да определи съществува ли риск от фалшификации и съдържание на замърсители в пчелен мед в България с цел осигуряване на здравословна храна за българския потребител, подобряване конкурентоспособността на българския пчелен мед, както и да отправи препоръки за бъдещ мониторинг и контрол на пчелен мед.

            Анализът на ЦОРХВ е изготвен въз основа на преглед на достъпната литература, предоставената информация от БАБХ и на действащото европейско и национално законодателство.

 

  1. Въведение

            Пчелният мед е продукт с много ценни свойства и консумацията му има благоприятно въздействие върху организма. Тенденциите към здравословен начин на живот намаляват потреблението на изкуствени подсладители и захари и увеличават търсенето на натурален пчелен мед. Понякога на пазара се появява и предлага не истински мед, който е с непълноценен хранителен състав, а може и да не е безопасен. Поради това, трябва да се познават добре съставът, свойствата на натуралния пчелен мед и критериите, по които се различава от фалшив мед.

            Според Наредба от 2023 г.[1] наименованието „пчелен мед“ се използва за сладък продукт, получен от медоносни пчели (Apis mellifera) от нектара на растенията или от секрети на живите части на растенията, или от екскретите на смучещите насекоми по растенията, които пчелите събират, трансформират чрез комбиниране със специфични вещества от организма си, отлагат, дехидратират, складират и съхраняват в пчелни килийки до съзряване.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека (В сила от 28.01.2023 г. Приета с ПМС № 3 от 06.01.2023 г. Обн. ДВ. бр.4 от 13 Януари 2023г.)