Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Ролята на пробиотици, пребиотици и синбиотици в храненето на селскостопанските животни

Интензивното развитие на технологиите за отглеждане на животни води до нарастване на очакванията на животновъдите по отношение на фуражните добавки. Те трябва да гарантират подобряване на производствените параметри (усвояване на фураж, ускоряване на растежа, качествени продукти - месо, мляко, яйца) и да осигурят защита на животните от патогенни инфекции. Основната причина за прилагането на добавки във фуражи е стремежът да се постигнат някои от благоприятните ефекти, сравними с тези на антибиотичните стимулатори на растежа, забранени за употреба от 2006 г[1]. Големи надежди се възлагат на използването на пробиотици, пребиотици и синбиотици. Те се прилагат главно за поддържане на баланса на чревната микрофлора на селскостопанските животни, но се оказват и ефективен метод в борбата с патогените, представляващи заплаха както за животните, така и за потребителите. През 2018 г. двама полски учени Markowiak, P., Śliżewska, K. [1] правят подробен преглед на научната литература по темата. В статията си те разглеждат определенията за пробиотици, пребиотици и синбиотици и представят критериите, на които трябва да отговарят тези формулировки. Учените [1] представят списък на най-често използваните пробиотици и пребиотици и някои примери за техните комбинации в синбиотични формули, използвани при храненето на животни. Посочени са резултати от конкретни проучвания за въздействието на пробиотиците, пребиотиците и синбиотиците върху здравето и продуктивността на животните.

            Въведение

            Markowiak, P., Śliżewska, K. посочват факта, че непрекъснатото нарастване на населението е неразривно свързано с нарастващо търсене на храни от растителен и животински произход. Поради това, учените търсят решения, позволяващи интензификация на производството на храни с едновременно намаляване на разходите и спазване на високи стандарти на качество и безопасност (както за хората, така и за околната среда). Различните видове фуражни добавки влияят върху здравето на животните и увеличаването на производството на висококачествени месо, яйца, мляко и риба. Животновъдството е неразделно от храненето и здравето на потребителите, а животинските чревни патогени - Campylobacter, Salmonella, Listeria и Yersinia, са пряк източник на замърсяване на храните и причина за зоонози. Поради това, се въвеждат нови методи в животновъдството, целящи повишаване на качеството и безопасността на продуктите, като същевременно се вземат предвид хуманното отношение към животните и опазването на околната среда. Както фуражите за животни, така и фуражните добавки трябва да отговарят на някои строги критерии, без едновременно да се увеличават разходите в животновъдството. В миналото антибиотиците и други лекарствени продукти са широко използвани с цел да се модифицира храносмилателната микрофлора и да се стимулира производителността и растежа на животните. Дългосрочната употреба на тези субстанции води до развитие на резистентни към лекарства микроорганизми, което представлява заплаха за здравето на потребителите и оказва отрицателно въздействие върху околната среда. Като резултат, от 1 януари 2006 г. употребата на антибиотици във фуражи в Европейския съюз (ЕС) е забранена. Поради това, са потърсени други алтернативни природни вещества, с подобни ефекти.

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Регламент (ЕО) № 1831/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2003 година относно добавки за използване при храненето на животните (OB L 268, 18.10.2003г., стр. 29—43) (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV), Специално българско издание: глава 03 том 049 стр. 155 - 170