Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: Защита на опрашителите от пестициди
Спешна необходимост от действия
Животните опрашители играят решаваща роля в размножаването на цъфтящи растения и в производството на множество плодове и зеленчуци. Повечето растения се нуждаят от помощта на опрашители, за да произведат семена и плодове. Опрашителите посещават цветята в търсене на храна, подслон и материали за изграждане на гнезда. Енергията, която е необходима за растежа, метаморфозата, летенето и размножаването на опрашителите се набавя от захарите в нектара и протеините, мазнините, витамините и минералите от поленовите зърна. Известен факт е, че нито популациите на растенията, нито на опрашителите могат да съществуват изолирано – ако едното изчезне, другото е на едно поколение от бедствието[1]. Около 80% от всички цъфтящи растения и над три четвърти от основните културни растения, които изхранват човечеството, разчитат на животински опрашители, като от тях най-голяма роля в процеса на опрашването играят пчелите.
През 2022 г. Организацията по прехрана и земеделие на ООН (Food and Agriculture Organization of the United Nations - FAO[2]) насочи вниманието към някои проблеми и необходими мерки, за опазване на опрашителите от употребата на пестициди в земеделието.
В публикацията се изтъква, че опрашителите са жизненоважни за производството на храни и за благосъстоянието на хората. Те са от съществено значение за производството на плодове, зеленчуци, маслодайни семена и фуражи, както и за производството на семена за много кореноплодни и влакнодайни култури. Освен че са от изключителна важност за сигурността и качеството на храните, опрашителите допринасят за производството на лекарства, биогорива (напр. рапично и палмово масло), влакна (напр. памук и лен) и строителни материали, като дървен материал.
Пчеларството и добивът на пчелен мед са основни практики в редица селски стопанства. Голямото значение на опрашителите както за дивите, така и за култивираните растения означава, че те са от основно значение за поддържането на екосистемните услуги и глобалното биоразнообразие, посочват авторите на статията.
Пестицидите влияят неблагоприятно на насекомите опрашители. Пчелите и другите насекомите опрашители могат да бъдат изложени на въздействието на пестициди, използвани в селското стопанство по различни начини, включително чрез директно разпръскване, поглъщане на замърсен прашец, нектар или медена роса и контакт с остатъчни вещества върху листата или цветовете, или на вектори на болести..
Пестицидите също така са показали широк спектър от смъртоносни и сублетални ефекти върху насекомите опрашители, и по-специално върху пчелите. Леталните ефекти се изразяват в причиняване на пряка смъртност на насекомите, но също така са неблагоприятни сублеталните ефекти, като влошено хранене, намалено потомство или нарушена способност за придвижване, се казва в публикацията.
Известно е, че инсектицидите обикновено представляват най-висок риск за насекомите опрашители, включително и употребата на фунгициди и акарициди, която може също да даде резултат в токсични ефекти за пчелите.
Повечето хербициди обикновено не са пряко токсични за пчелите, но могат да имат значителни индиректни ефекти върху опрашителите, чрез премахване на източниците на нектар и полени или на местата за гнездене. Счита се, че употребата на пестициди е сред първите 3 фактора за намаляване броя на опрашителите в почти всички части на света, заедно с унищожаването на местообитанията и интензивното земеделско управление на земята.
Целият материал можете да прочетете ТУК