Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО: Влияние на пестицидите върху природните системи и растенията
Пестицидите се използват за унищожаване на вредителите и насекомите, които нападат културите и им нанасят повреди. Различни видове пестициди се използват от векове за защита на културите. Те са полезни за растенията, но също така оказват сериозно отрицателно въздействие върху околната среда. Прекомерната употреба на пестициди може да доведе до унищожаване на биоразнообразието. Много птици, водни организми и животни са застрашени от вредните за оцеляването им пестициди. Тези вещества са проблем за устойчивостта на околната среда и глобалната стабилност. Замърсяването в резултат на прекомерната употреба на пестициди оказва дългосрочно въздействие върху околната среда[1].
Влияние на пестицидите върху природните системи
Авторите на публикация (Vinay Mohan Pathak, Vijay K. Verma et. al., 2022) ни запознават с въздействито, което имат пестицидите върху елементите на околната среда – почва, води, животни и растения. Пестицидите допринасят за осигуряването на повече и по-качествена селскостопанска продукция в световен мащаб, но широката им употреба има отрицателни последици за екосистемите. Тези вещества се натрупват и на други места в природата, не само в културите, върху които са приложени, поради лошото им управление/неправилно боравене (неправилна и прекомерна употреба). Инструкциите на етикета за начина на употреба и препоръките за безопасност, не се спазват ефективно от потребителите на пестициди. Тези химикали имат широк спектър от въздействия върху нецелеви организми, което води до екологични проблеми. Чрез пръскането на културите се причинява замърсяване на въздуха с различни химикали, в това число и устойчиви органични пестициди (УОЗ), където те претърпяват трансформация от естествената си форма в силно токсична форма, чрез окисление и фотохимични реакции. Прекомерното и произволно използване на пестициди върху различни видове култури причинява вреди на полезната биота, като микроорганизми, медоносни пчели, хищници, птици, растения и дребни животни
Влияние върху почвените системи
Пестицидите обикновено се използват за защита на културите, но има няколко начина, по които те могат да замърсят и почвата. Някои от често срещаните причини за това включват неподходяща употреба, липса на информация за количеството, което трябва да се приложи (дозата), голямо количество вещества, което се оттича във водните басейни, както и пестициди, които се адсорбират, десорбират и разграждат по време на преминаването им през почвата. Тези явления зависят от свойствата на пестицидите, като устойчивост, биоакумулация и токсичност. Поради наличието на пестициди в почвите, те се превръщат във вторични източници на замърсители, особено горната част на земеделските земи, като в тях могат да се открият повече от един пестицид.
Влияние върху водните системи
Пестицидите, в това число и УОЗ, попадат във водните басейни чрез различни механизми, включително атмосферни валежи, от химически производства, които изпускат непреработени отпадъци в течащи водоизточници (реки) и други водни басейни. Там тези пестициди се разпространяват на километри и замърсяват водните басейни, оказвайки отрицателно въздействие върху водните екосистеми. Веществата се натрупват и пренасят в отделните нива на водните системи, като влияят пряко на водната флора и фауна. Съдържащите се във водоемите пестициди по-късно оказват въздействие върху човешкото здраве, чрез прием или по други начини.
Целият материал можете да прочетете ТУК
[1] Effects of Pesticides on Environment https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-27455-3_13