Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО: Пестициди в храните: публикувани последни данни за Европейския съюз
Последният доклад на Европейския орган по безопасност на храните, за остатъците от пестициди в храните в Европейския съюз, вече е наличен. Той дава моментна картина на нивата на остатъци, открити в селекция от често консумирани продукти
Докладът на Европейския съюз (ЕС) относно наличието на пестицидни остатъци в храните за 2021 г. представя преглед на дейностите на официалния контрол върху пестицидните остатъци, проведен от държавите членки (ДЧ) на ЕС, Исландия и Норвегия. Той обобщава резултатите от Координираната контролна програма на ЕС (EU-coordinated multiannual control programme - EU MACP) и националните контролни програми (National programmes - MANCP).
Анализът на резултатите от всички докладващи държави е представен във формат за визуализация на данни, за да предостави на заинтересованите страни изчерпателен, лесно смилаем анализ на европейската ситуация, свързана с установеното. Заключенията и препоръките, извлечени от резултатите, остават в рамките на този доклад, давайки на управляващите риска инструмент за проектиране на бъдещи програми за мониторинг и вземане на подходящи решения за това към кои пестициди и хранителни продукти да се насочат.
Докладът също така включва резултата от детерминистичната оценка на риска, както остър, така и хроничен за отделни вещества. За първи път е въведена пилотна методология за справяне с вероятностната оценка на експозицията на отделни вещества, където вероятностите за превишаване на здравно базираните токсикологични референтни стойности (HBGV) на пестицидите са изчислени в различни субпопулации от европейски потребители. Целта на тези изчисления е да предоставят на читателите нова представа за риска от експозиция на пестициди чрез храната.
ЕС координирана многогодишна контролна програма (EU MACP)
Програмата EU MACP за проби, взети на случаен принцип, покрива най-консумираните хранителни продукти от европейските граждани, както е отбелязано в Регламент (EС) No 2020/585[1] за EU MACP. Контролът на тези продукти е разпределен в рамките на тригодишен цикъл, така че на всеки три години се анализират едни и същи продукти. Представена е моментна картина на състоянието през 2021 г. на остатъците от пестициди в тези хранителни продукти и е направена съпоставка с 2018 г. и 2015 г.
През 2021 год. са избрани 12 хранителни продукта в програмата EU MACP: патладжани, банани, броколи, култивирани гъби, грейпфрут, пъпеш, сладки чушки, десертно грозде, маслиново масло, пшеница, говежда мазнина и кокоши яйца. Анализирани са общо 13 845 проби. Като цяло е установено, че 13 550 проби (97.9%) попадат в законовите норми. Максимално допустимите нива (MRLs) са били превишени в 295 проби (2.1%), от които 184 проби (1.3%) са били несъответстващи, на база неопределеността на измерването. Средно, 53.3% от анализираните проби са били домашни, 22.8% са били от други страни в ЕС, 19.6% от трети страни и 4.3% са били с неизвестен произход. Подобни проценти са наблюдавани и през 2020 г., с изключение на вноса от трети държави, който се е увеличил от 14% през 2020 до 19.6% през 2021 год.
Целият материал можете да прочетете ТУК