Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: ИНФОРМАЦИЯ ОТНОСНО: Токсичност на пестицидите за медоносните пчели и нейното управление
Медоносните пчели имат огромна роля в глобалното опрашване на културите. Но те са постоянно изложени но широк спектър от стресови фактори, като паразити, хищници, болести, химикали и т.н., присъстващи в околната среда. Медоносните пчели (Apis mellifera) са изложени на непрекъснато променящ се набор от ксенобиотици от естествени и синтетични източници. По-възрастните медоносни пчели работнички могат да летят до 10 км от кошера в процеса на събиране на нектар, прашец и прополис, необходими за поддържане на пчелно семейство, състоящо се от десетки хиляди млади работнички, незрели пчели и мъжки репродуктивни пчели. Докато събират прашец и нектар, за да задоволят потребностите на семейството от въглехидрати, пчелите се хранят от различни по характер цъфтящи растения, но тези хранителни източници не винаги са напълно чисти, тъй като могат да съдържат или различни химикали, с които са замърсени растенията, или широко използвани токсични агрохимикали, смесени с тях. С все по-широкото използване на синтетични химически пестициди в селското стопанство, медоносните пчели и други опрашители, в т.ч. и диви, в световен мащаб са изправени пред сериозна заплаха за биологичното си разнообразие през последните десетилетия[1].
Нектарът и цветният прашец могат да съдържат замърсители от околната среда или системни пестициди, извлечени от почвата, или могат да бъдат замърсени от локални приложения на пестициди или от дрифта на такива приложения. Различни агрохимикали като хербициди, фунгициди и най-вече инсектициди, сами по себе си и в комбинация с други фактори като повишената температура, производството на хибридни сортове с по-малко количество цветен прашец и нектар в цветовете, са причинили опустошително въздействие върху медоносните пчели в световен мащаб[2]. Пчелите-работнички могат да донесат такива замърсени прашец и нектар в пчелното семейство, с цел хранене на поколението и също, като ресурс за съхранение.
Проучване на G. Kumar (Kumar et al., 2020) се фокусира върху различните пътища, начини и ефекти на взаимодействие между различните приложения на пестициди и техните токсични ефекти върху медоносните пчели, както индивидуално, така и за цялото пчелно семейство. В публикацията се казва, че пестицидите, които се използват за третиране на земеделските култури, са силно токсични за пчелите, тъй като ги убиват по много начини, като например чрез острата си токсичност те директно убиват пчелите работнички, които търсят храна; също така те се пренасят от земеделските земи към близките пчелини, като по този начин правят цялото семейство по-податливо на различни патогени, като се натрупват в прашеца вътре в кошера. Нектарите, произвеждани от някои видове цъфтящи растения, могат да съдържат химикали, които са токсични за различните опрашители.
Земеделските стопани използват агрохимикали с цел да се справят с вредителите, но вместо това убиват насекоми, които са полезни за тях и техните стопанства, каквито са опрашителите. Медоносните пчели и другите опрашители са изложени на въздействието на различни токсични агрохимикали в природата по различни пътища и тези различни пестициди влияят на пчелните семейства в различна степен, поради което свеждането до минимум на загубите на опрашителите от неблагоприятния ефект на отравянето с пестициди е актуална тема от интерес за хората, за да се защитят опрашителите.
Целият материал можете да прочетете ТУК