Д-Р ИРЕНА БОГОЕВА: СТАНОВИЩЕ НА ЦОРХВ във връзка с постъпило запитване от МЗХГ, относно замърсяване на пчелни продукти
Пчелните семейства са биоиндикатор за замърсяване на околната среда в даден район, тъй като те полепват всичко, което е налично в нея, в т.ч. и замърсители, и всички тези вещества те отнасят в своите кошери. Пчелите донасят вещества от големи територии, тъй като имат широк обхват на летеж и могат да се отдалечат няколко километра от пчелина (от 2-3 до 6-9 км, при липса на близка паша), като се покриват с всички замърсители, съдържащи се във въздуха, водата и земята, също и от дърветата и цветята. Освен това, при прибирането си в кошера, нектара който са събрали се разпространява вътре в него и преминава към останалите пчели.
Пчелите се проявяват като индикатор за замърсяването на околната среда по два начина: те сигнализират или чрез висока степен на смъртност за присъствие на токсични вещества или чрез наличие на остатъци в меда, прашеца и ларвите на тежки метали, пестициди и др., които са безвредни за тях[1].
Две от основните причини за токсични последствия за пчелите и наличието на замърсители в пчелните продукти са: обработките на кошерите с ветеринарномедицински препарати (ВМП), прилагани от пчеларите за борба с паразитните акари и използването на продукти за растителна зъщита (пестициди) в близост до пчелина[2].
Във връзка с исканата научна информация относно потенциалните замърсители на пчелен мед, ЦОРХВ извърши проучване на специализирана литература по проблема и предоставя намерените данни.
Замърсяването на пчелен мед и други продукти е предизвикателен проблем, тъй като те са високо консумирани от човека храни и при наличие на нежелани вещаства могат да представляват здравен риск. Медът и другите пчелни продукти могат да бъдат замърсени от пестициди и ВМП, и по-рядко от микотоксини, тежки метали, бактерии и радиоактивни материали[3].
Целият материал можете да прочетете ТУК