Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

Д-Р К.КОЕВ, Д.В.М., Д-Р М.ВАСИЛЕВА, ЗООИНЖ. Д-Р Н. ЛУКАНОВА, ОНС: НАУЧНА ОЦЕНКА Разпространение на африканската чума по свинете в Европа през 2022 г. и оценка на риска за новия сезон 2022/2023 г.

  1. ЦЕЛИ НА СТАНОВИЩЕТО

Настоящето становище има за цел да направи обобщен преглед на епизоотичната обстановка с африканската чума по свинете (АЧС) в Европа и държавите от Европейския съюз (ЕС) в периода януари – ноември 2022 г. и да определи тенденциите за разпространение на заболяването през новия епидемиологичен сезон 2022/2023 г.

Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) оцени рисковете за промишленото свиневъдство в Р. България и дава препоръки и насоки за предпазване на свиневъдните обекти от навлизане на вируса.

 

  1. ХАРАКТЕРИЗИРАНЕ НА ОПАСНОСТТА

Африканската чума по свинете (АЧС) е силно заразно вирусно заболяване по домашните и дивите свине, характеризиращо се с висока температура, хеморагична диатеза, възпалителни и некротични промени в различни органи и тъкани. Заболяването протича в свръхостра, остра, подостра и хронична (латентна) форма. Смъртността обикновено е близо до 100%.

Причинителят на заболяването е ДНК-съдържащ вирус, род Asfarvirus, семейство Asfarviridae, чувствителен към етер, формалдехид и хлорсъдържащи препарати. Източници на вируса са болните от африканска чума домашни и диви свине.

Вирусът на АЧС (ASFV) се разпространява чрез секретите, които отделят заразените свине в околната среда, чрез кръвта на животните (при клане на болни прасета, вкл. ранени диви свине могат да разнесат вируса в природата), чрез замърсена постеля, замърсени фуражи и вода, свинско месо и продукти, отпадъци от кланици и кухненски отпадъци със свински продукти. Преносители могат да бъдат кръвосмучещи насекоми, кърлежи, както и дрехи и обувки на хора и замърсено оборудване, и предмети.

Вирусът е с висока устойчивост, дълготрайно се запазва във външната среда, в замърсени със свински урина, кръв и фекалии помещения, в свински продукти, особено дълго в замразено месо, дори пушеното месо задържа вируса, в труповете на мъртви диви свине, които при разлагането разпространяват заразата в продължение на месеци. Всеки контакт на дива свиня с труп или с недезинфекцирано място, на което е имало труп на заразена дива свиня води до заразяване с вируса на АЧС. Ловните кучета също механично могат да пренасят вируса.

Африканската чума по свинете се разпространява светкавично. Вирусът може да се разпространи на големи площи за няколко дни. Характерни са също т.нар. скокове на заболяването на големи разстояния, при което вирусът се пренася чрез замърсени облекло, предмети или свински продукти.

Няма ваксина срещу АЧС, въпреки че се правят разработки в няколко държави, а тези във Виетнам вече са на етап тестване върху свине. Мерките за контрол се основават на откриване на инфекция (вирус и/или специфични антитела) с помощта на лабораторни методи, унищожаване на всички свине в огнището на АЧС, дезинфекция и карантина, установяване на няколко зони около огнището с прилагане на различни контролни и предпазни мерки в тях.

Африканската чума по свинете традиционно е ендемична за Субсахарска Африка и италианския остров Сардиния (Генотип I), със спорадични епидемии, засягащи редица страни през 20 век. През 2007 г. ASFV се разпространи в Грузия, Армения и Азербайджан, а впоследствие и в Руската федерация, Украйна и Беларус (Генотип II). През 2014 г. четири държави от Европейския съюз се заразиха (Литва, Полша, Латвия и Естония). Въпреки мерките за превенция и контрол, АЧС продължи да се разпространява и повече европейски страни (Молдова, Чехия, Румъния, Унгария, България, Белгия, Сърбия и Словакия, Италия, Германия, Северна Македония) съобщиха за болестта между 2014 г. и 2022 г. През август 2018 г. Китай официално съобщи за случаи в домашна свинеферма, а от август 2019 г. 32 китайски провинции са засегнати от болестта и повече от 1 170 000 животни са заклани. АЧС също е докладвана в Монголия, Виетнам, Камбоджа, Северна Корея, Лаос и Мианмар, както и в Доминиканската република и Хаити.

В световен мащаб от 2020 г. и към 20 октомври 2022 г. АЧС е докладвана в 44 държави.

Заболяването причинява огромни загуби в сектор свиневъдство, като мъртвите и умъртвените диви и домашни свине в засегнатите страни от началото на 2020 г. до 20 октомври 2022 г. са над 1.9 млн.[1] (без да са включени животните умъртвени в зоните около огнищата).

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] https://www.woah.org/app/uploads/2022/10/asf-report22.pdf