Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: ИНФОРМАЦИЯ КАКВО ЗНАЕМ ВЕЧЕ ЗА НОВИЯ КОРОНАВИРУС SARS-cov-2, ПРИЧИНИТЕЛ НА ЕПИДЕМИЯТА ОТ ОСТЪР РЕСПИРАТОРЕН СИНДРОМ COVID-19 (към 21.02.2020 г.)
Преглед
Избухването на епидемията от тежък остър респираторен синдром, причинена от новия коронавирус SARS-CoV-2 (2019-nCoV) е важно напомняне, че глобалната общност трябва да засили националните и международните програми за ранно откриване и отговор на бъдещи огнища на болести.
Ролята на геномното секвениране при огнища на вирусни заболявания
Секвенирането на нови вируси помага да се премахне страхът от неизвестното чрез определяне на вирусната геномна последователност и нейното разчитане. Въпреки че са изминали само два месеца от първия доклад на Световната здравна организация (СЗО) за SARS-CoV-2[1] и има още много неизвестни, за този кратък период от време съвременната технология е идентифицирала и характеризирала вируса, секвенирала е пълния му геном и е започнала да описва генетичната еволюция на вируса:
- На 24 януари 2020 г. първата геномна последователност на SARS-CoV-2 е публикувана в New England Journal of Medicine[2]. За първи път в историята на науката пълна секвенция на генома на нов инфекциозен агент е публично достъпна толкова кратко време след първия обявен от СЗО случай.
- Към 7 февруари 2020 г. над 80 геномни секвенции на SARS-CoV-2 са публикувани в Глобалната инициатива за споделяне на всички данни за грипни вируси (GISAID) и GenBank, което ще катализира изследванията до разкриване на произхода на новия вирус, епидемиологията и пътищата на предаването му, и ще улесни разработването на диагностични и лечебни стратегии[3]. Толкова ранното разчитане на генома на SARS-CoV-2, предостави безпрецедентен поглед върху динамиката на разпространението на вируса и стратегиите за реагиране.
[1] World Health Organization. Novel Coronavirus (2019-nCoV) situation report 1. January 21, 2020
[2] Zhu et al. A Novel Coronavirus from Patients with Pneumonia in China, 2019. NEJM January 24, 2020
[3] Global Initiative on Sharing All Influenza Data (GISAID)
Целият материал можете да прочетете ТУК