Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: ИНФОРМАЦИЯ Становище на COPA и COGECA и други земеделски сдружения – оценка на ЕС на стратегията „От фермата до вилицата“ за отражение върху селското стопанство
Съвместният изследователски център на Европейския съюз (Joint Research Center – JRC – службата за наука и знания на Европейската комисия) публикува през лятото на 2021 г. доклад[1] за въздействието на четири избрани цели на стратегиите за биоразнообразие (BDS) и „От фермата до вилицата“ (F2F)[2] върху селското стопанство – двете стратегии за преразглеждане на земеделието и производството на храни като част от Зелената сделка, а земеделският съюз на Европейския съюз (ЕС) COPA И COGECA[3] предупреждава, че политиката ще доведе до безпрецедентно намаляване на селскостопанския капацитет. Докладът представя моделиран сценарий за амбициозно прилагане на предложенията за реформа на ОСП за измерване на въздействието върху селското стопанство на ЕС, включително четири количествени цели, предложени в двете стратегии F2F и BDS:
- намаляване на риска и употребата на пестициди,
- намаляване на загубите и разхищението на храни,
- увеличаване на площта за биологично земеделие и
- увеличаване на площта за особености на ландшафта с високо разнообразие.
По мнението на COPA и COGECA рядко някой доклад толкова внимателно е избягвал да посочи последствията: каквито и да са разгледаните сценарии, ефектът от тези стратегии ще бъде безпрецедентно намаляване на производствения капацитет на ЕС и на доходите на неговите фермери. По-голямата част от намалението на селскостопанските емисии, постигнато чрез тези стратегии, ще бъде заличено от изтичане на устойчивост към трети страни в резултат на тази загуба на производство.
Повече от година всички заинтересовани страни, представляващи селскостопанския сектор в Брюксел, призовават за оценка на въздействието на стратегията „От фермата до вилицата“. Земеделската общност, наясно с предизвикателствата и необходимите преходи, имаше желание сериозно да обсъди темата. Въпреки това, изправена пред мълчанието на Комисията и неуспеха да направи проучване, самата тема се превърна в политически въпрос.
COPA И COGECA
Съвместният изследователски център на ЕС призовават техният доклад да не се възприема като „оценка на въздействието“. Те продължават да подчертават, че този документ не е цялостна оценка, тъй като някои цели не са били или са взети предвид само частично, а използваният модел има определени ограничения за оценка на сложните ефекти на обсъжданите цели. Ще бъде ли възможно един ден да предложим напълно изчерпателен анализ на ефектите от „От фермата до вилицата“? Това, което е ясно е, че заключенията, представени в доклада на JRC, са в същата посока като тези от повечето вече проведени проучвания по темата.
Като се има предвид неговото съдържание, Copa и Cogeca приветстват този доклад и са съгласни с авторите, че „поуките, извлечени от този доклад, са важни от политическа гледна точка“. Какъвто и да е сценарият, който се разглежда, всички сектори показват спад в производството от 5% до 15%, като животновъдните сектори са най-силно засегнати. Промените в производството биха довели до намаляване на нетните експортни позиции за зърнени култури, свинско и птиче месо и до влошаване на търговския дефицит на ЕС за маслодайни семена, плодове и зеленчуци, говеждо, овче и козе месо. Междувременно, независимо от сценария, производствените цени показват нетно увеличение от около 10% с отрицателно въздействие върху доходите на повечето фермери.
Най-важният момент от доклада от гледна точка на COPA и COGECA обаче е относно очакваните ефекти от тази стратегия: докладът показва, че стратегиите „От фермата до вилицата“ и „Биологично разнообразие“, съчетани с новата ОСП, биха могли да помогнат за постигането на 28,4% намаление на емисиите на парникови газове от селскостопанския сектор до 2030 г. Това кара някои екологични неправителствени организации да казват, че тези стратегии ще доведат до очаквания резултат. Това, обаче, не е доведено до край заключение. Една основна констатация на доклада е, че повече от половината от очакваното намаление на парникови газове във всички сценарии се заместват от еквивалентни увеличения на емисиите на парникови газове в трети страни!
Целият материал можете да прочетете ТУК
[1] Modelling environmental and climate ambition in the agricultural sector with the CAPRI model; 2021; https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC121368; на бълг.: https://publications-jrc-ec-europa-eu.translate.goog/repository/handle/JRC121368?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=bg&_x_tr_hl=bg&_x_tr_pto=wapp
[2] https://food.ec.europa.eu/horizontal-topics/farm-fork-strategy_en
[3] Copa (Комитетът на професионалните селскостопански организации) представлява над 22 милиона европейски фермери и членовете на техните семейства в съвместни усилия със своите членове за насърчаване на най-добрите интереси на селскостопанския сектор сред институциите на ЕС и други съответни заинтересовани страни.
Cogeca (Общата конфедерация на земеделските кооперации) представлява общите и специфични интереси на европейските селскостопански, горски и рибарски кооперации пред институциите на ЕС и други социално-икономически организации, които допринасят за вземането на европейски решения.