Д-Р МАДЛЕН ВАСИЛЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Нови становища на ЕОБХ за хуманно отношение към животните 2022 – 2023 г.
Центърът за оценка на риска препоръчва на всички животновъдни асоциации в България да се запознаят с новите становища на ЕОБХ и препоръчаните нови условия на отглеждане и транспортиране на животните, да направят преценка за приложимостта им и своята готовност, и да изградят позиция по въпроса, която своевременно да бъде представена на компетентните власти у нас, когато Европейската комисия излезе със законодателно предложение.
- Въведение – Европейският орган за безопасност на храните в подкрепа на преразглеждането на законодателството на ЕС за хуманно отношение към животните
Европейската комисия (ЕК), в рамките на своята стратегия „От фермата до вилицата“ (F2F)[1], поиска от Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) да изготви нови научни становища за благосъстоянието на отглежданите селскостопански животни. Тези становища ще осигурят научна основа в подкрепа на текущото преразглеждане на законодателството на Европейския съюз (ЕС) за хуманно отношение към животните[2]. Очаква се ЕК да излезе със законодателно предложение през втората половина на 2023 г.
▪ Безопасността на хранителната верига е пряко свързана с хуманното отношение към животните, особено тези, отглеждани за производство на храни, поради тесните връзки между благосъстоянието на животните, здравето на животните и болестите, пренасяни чрез храни.
▪ Стресовите фактори и лошото благосъстояние могат да доведат до повишена чувствителност към трансмисивни болести сред животните.
▪ Добрите практики за хуманно отношение към животните не само намаляват ненужното страдание, но и помагат животните да бъдат по-здрави. (ЕОБХ)
На 10 август 2022 г. ЕОБХ публикува научно становище за хуманното отношение при отглеждане на свине[3], както и пет становища относно хуманното отношение към отглежданите животни по време на транспортиране[4].
Учените от ЕОБХ през 2023 г. публикуваха становища за благосъстоянието на кокошки носачки, бройлери и телета и завършват работата по оценките, обхващащи хуманното отношение към отглежданите във ферми млекодайни говеда, патици, гъски и пъдпъдъци.
Новостите в становищата – накратко:
Свине във ферми
ЕОБХ препоръчва как да се смекчи груповият стрес, когато сухостойните свине майки и младите женски са групирани веднага след отбиване или в ранна бременност.
Родилните боксове следва да се заменят с кошари за опрасване (родилни кошари) с материал за изграждане на гнездо – едро нарязана слама, сено или сенаж.
Кастрацията на прасетата – с прилагане на анестезия и аналгезия или алтернативни методи като имунокастрация или отглеждане на некастрирани прасета.
Хуманното отношение към животните по време на транспортиране – дребни преживни животни (овце и кози), еднокопитни (коне и магарета), говеда (говеда и телета), свине и животни, транспортирани в контейнери, включително домашни птици (пилета, кокошки носачки, пуйки и др.) и зайци – препоръките на ЕОБХ са повече пространство, по-ниски температури, по-кратки пътувания: Например за животни, транспортирани в контейнери (птици и зайци), ЕОБХ препоръчва продължителността на пътуването да се счита за цялото време, през което животните са държани в контейнерите. Единственият начин да се избегнат последици за благосъстоянието на еднодневните пилета е да се транспортират оплодени яйца и да се излюпят във фермата на местоназначение.
Кокошки носачки във ферми – препоръчва отглеждане на всички птици в системи без клетки
Основните препоръки включват настаняване на всички птици в системи без клетки с лесно достъпни, повдигнати платформи и осигуряване на суха и ронлива постеля и достъп до покрита веранда и отглеждане на малките пилета в затъмнени гнезда.
Прилагане на хармонизирани методи за оценка и системи за точкуване за наблюдение на смъртността във фермата и рани, увреждане на оперението, фрактури на гръдната кост и бракуване на трупа при клане.
При кокошките за разплод: намаляване на мъжката агресия към женските, напр. чрез намаляване на съотношението на включени мъжки стада (под 1:10), избиране на мъжки птици за намалена агресия, включване на разделителен панел, за да се позволи на женските да избягат от мъжките и да се осигури синхрон в половата зрялост на двата пола.
Бройлери и родителски стада за бройлери – препоръчва отглеждане на всички птици в системи без клетки
Скоростта на растеж трябва да бъде ограничена до максимум 50 г/ден, Значително намаляване на гъстотата на отглеждане – максимална плътност на отглеждане от 11 кг/м2, Суха и ронлива постеля от първия ден, Птиците не трябва да се настаняват в клетки, а в заграждения, трябва да се осигурят покрити веранди от 2-седмична възраст, повдигнати платформи и тъмни гнезда за бройлери и кацалки за родителските стада, и достъп до открити площи, покрити на 70% с растителност.
o Трябва да се приложат хармонизирани методи за оценка и точкови системи за оценка на смъртността във фермата, рани, конфискация на трупове и пододерматит при бройлери при клане, за да се наблюдава хуманното отношение към бройлерите във фермите в Европа.
o Общата смъртност във фермата, ранените животни, бракуваните трупове и пододерматитът трябва да се наблюдават в кланицата.
Телета във ферми
Телето да остане с майка си минимум 1 ден след раждането за изграждане на по-силна връзка. Телетата да бъдат настанени по двойки или малки групи (2 – 7 телета) през първата седмица от живота им и в постоянни стадни групи след това. Всяко теленце трябва да има поне 20 м2 (препоръчително), но минимум 3 м2, увеличаване на пространството за животно, позволяване на специални зони за лежане с деформируеми повърхности за лягане.
Целият материал можете да прочетете ТУК