Биологични опасности

Начало

Д-р СВЕТЛАНА ЧЕРКЕЗОВА: Становище на ЦОРХВ относно оценка на риска при консумация на млечни продукти, произведени от овче мляко, добито от овце с позитивен резултат за заболяването скрейпи

Болестта скрейпи е заболяване с фатален изход, което принадлежи към групата неврологични нарушения, наречени трансмисивни спонгиформни енцефалопатии (ТСЕ) и засяга мозъка и централната нервна система на овцете и козите. Това заболяване се причинява от навлизането в организма на анормални приони. Прионите представляват нормални протеини в млекопитаещите и птиците. Когато анормален прион попадне в здрав животински организъм, той променя структурата на съществуващите приони и ги превръща в анормални инфекциозни приони.

Съществуват две форми на болестта скрейпи, класическа скрейпи и атипична скрейпи. Класическата скрейпи може да се предава от едно животно на друго животно, докато за атипичната скрейпи се счита, че е спонтанно възникнало дегенеративно нарушение при по-възрастни овце и не се предава на други животни при естествени условия.

Хората са изложени по естествен начин на агентите, причиняващи болестта скрейпи при дребните преживни животни в продължение на най-малко 200 години, но въпреки направените мащабни епидемиологични проучвания не са открити преки доказателства за предаване на скрейпи на хората.

В научната литература са публикувани много доказателства и данни относно потенциала за предаване на причинителя на класическата скрейпи чрез млякото. Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ) прави преглед на резултатите от тези проучвания при изготвянето на научните си становища относно риска за здравето на хората и животните. Тези становища допринасят за разбирането на механизмите за предаване на скрейпи като заболяване, причинено от приони.

В становището на ЕОБХ от 2007 г.[1] относно някои аспекти, свързани с риска от ТСЕ при животни от рода на овцете и козите, се прави заключение, че няма доказателства за епидемиологична или молекулярна връзка между класическата и/или атипичната скрейпи и ТСЕ при човека.

През 2008 г, ЕОБХ публикува становище[2] относно опасността от ТСЕ за човека и животните при експозиция на мляко и млечни продукти от дребни преживни животни, където се прави заключението, че класическата скрейпи може да се предаде от овцата майка на агнето чрез млякото или коластрата и че употребата на мляко и млечни продукти от стадо с класическа скрейпи може да носи риск от експозиция на ТСЕ за човека и животните. По отношение на атипичната скрейпи ЕОБХ посочва, че ограниченото (според наблюденията) разпространение на причинителя ѝ в организма на засегнатите животни би могло да ограничи предаването ѝ чрез млякото.

Основната констатация на последното становище на ЕОБХ от 2015 г.[3] потвърждава заключението, направено в съвместния научен доклад с Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията от 2011 г.[4], че няма научно доказателство относно това, че класическата скрейпи може да бъде предавана от овце на хора при естествени/реални условия. В тази връзка е разгледано и проучване, което показва, че при лабораторни условия класическата скрейпи може да се предава от овце на мишки, чиито гени са модифицирани, за да наподобят човешки гени. Това предаване e причинило появата на заболяване, подобно на спорадична форма на болестта на Кройцфелд-Якоб (sCJD). Тези модели имат ограничения при екстраполирането на резултатите за естествените условия, както по отношение на това, доколко добре представят видовата бариера у човека, така и за това, колко добре начинът на експериментално заразяване възпроизвежда експозицията при естествени условия. Въз основа на това се смята, че макар и да не може да се изключи рискът от предаване на човека на причинители на ТСЕ у животни от рода на овцете, този риск е извънредно нисък.

 

Прочетете целия материал ТУК

 

[1] EFSA. (2007). Opinion of the Scientific Panel on Biological Hazards on certain aspects related to the risk of Transmissible Spongiform Encephalopathies (TSEs) in ovine and caprine animals. 8 March 2007. The EFSA Journal. 466:1-10.
[2] Opinion of the Scientific Panel on Biological Hazards on a request from the European Commission on the human and animal exposure risk related to Transmissible Spongiform Encephalopathies (TSEs) from milk and milk products derived from small ruminants. The EFSA Journal (2008) 849, 1-37.
[3] EFSA  BIOHAZ  Panel  (EFSA  Panel  on  Biological  Hazards),  2015.  Scientific Opinion on a request for a review of a scientific publication concerning the zoonotic potential of ovine scrapie prions. EFSA Journal 2015;13(8):4197, 58 pp. doi:10.2903/j.efsa.2015.4197. 
[4] EFSA Panel on Biological Hazards (BIOHAZ); Joint Scientific Opinion on any possible epidemiological or molecular association between TSEs in animals and humans. EFSA Journal 2011;9(1):1945. [111 pp.] doi:10.2903/j.efsa.2011.1945. www.efsa.europa.eu/efsajournal