ИНЖ. МАРИЯ ХРИСТОВА: ИНФОРМАЦИЯ на Федералният институт за оценка на риска (BfR) в Германия, относно приготвяне на зелени смутита и какво трябва да се има предвид при приготвянето им
Снимка 1: Зелено смути
Федералният институт за оценка на риска (BfR) в Германия, публикува на 30 октомври 2023 г., информация във връзка с често задавани въпроси при приготвянето на зелени смутитата. Въпреки че зелените смутита по същество се състоят само от плодове, зеленчуци и билки, има няколко неща, които трябва да се вземат предвид при приготвянето им, особено ако се смесват зеленчуци и билки, които обикновено се консумират след топлинна обработка или които изобщо не се консумират. Като правило, при проготвяне на смути, трябва да се смесват само съставки, които обикновено се консумират сурови. Както всички храни, така и смутитата трябва да се консумират умерено, като част от разнообразна диета и начин за набавяне на организма с различни хранителни вещества. Германският федерален институт за оценка на риска (BfR) е съставил често задавани въпроси по тази тема.
Кои плодове и зеленчуци са подходящи за смутита?
Смутита, приготвени от плодове и зеленчуци, и консумирани умерено, могат да имат важен принос за здравословна и балансирана диета. Като цяло за приготвяне на смутита, трябва да се използват само онези части от растението, които обикновено се консумират сурови (и за които консумацията може да се счита за безопасна). Зеленчуците с високо съдържание на фибри и/или зеленчуци от вида Brassica (зеле, броколи, карфиол), Spinacia (спанак) и др. могат да причинят храносмилателни проблеми при чувствителни хора и когато се консумират в големи количества, особено ако се консумират сурови. Една от причините за това е, че въглехидратите, които са несмилаеми за хората, могат да бъдат разградени от бактерии в червата, като по този начин се образуват газове, които причиняват метеоризъм[1]. Немският инситут съветва да има разнообразие при избора на храна, тъй като тя снабдява организма с различни хранителни вещества.
Могат ли листа, стъбла, кори (обелки) и семена също да се използват в смутита?
По отношение на целесъобразността за приготвяне на смутита с използване на части от растения, които не се консумират редовно (напр. семена, стъбла или кори/обелки) не е възможен общопризнат съвет. Съставките, пораждащи загриженост за здравето, могат да се появят в различни количества и в различни части на растението. Ето защо, когато се приготвят смутита, трябва да се използват само растения (или растителни части), които обикновено се консумират сурови. Пример за това са стъбла от целина (Apium graveolens). Трябва да се има предвид, че листата и стъблата в някои случаи, могат да съдържат по-високи нива на остатъци от пестициди или замърсители на околната среда, отколкото други растителни части. Прилагат се максимални нива за остатъци от пестициди и някои замърсители, но те често са зададени и се наблюдават само за частите от растението, които обикновено се консумират.
Целият материал можете да прочетете ТУК