Диетични продукти, хранене и алергени

Начало

ИНЖ. МАРИЯ ХРИСТОВА: ИНФОРМАЦИЯ на Федералният институт за оценка на риска (BfR) в Германия, относно растителните съставки в храните и как те могат да доведат до рискове за потребителите

Федералният институт за оценка на риска (BfR) в Германия, публикува през декември 2023 г. новото си издание на научното списание „BfR2GO“, което дава информация за растителните съставки и как те могат да доведат до рискове за потребителите.

 

Учените от BfR казват, че проучванията много често показват висока степен на обществена загриженост, относно рисковете за здравето от произведените от човека химикали в храните, а отровните вещества от природата, които можем да консумираме, много често се пренебрегват. Например, растението Jacobaea vulgaris (Common ragwort), което на пръв поглед е незабележимо със зелените си листа, жълтите цветя и тънкото стъбло, но издигащо се на не повече от метър от земята, не привлича хищниците. Въпреки това, фермерите се страхуват много от това растение, защото ако възрастните коне и говеда го изядат на полето, то може да ги убие. Това се дължи на пиролизидиновите алкалоиди, които растението произвежда. Тези вещества, могат да доведат до неблагоприятни последици за черния дроб и да причинят рак, дори при хората.

 

Малки, но могъщи

Авторите на статията в научното списание на BfR наричат малки, но могъщи някои вторични растителни съставки. Това са всички вещества, които растенията произвеждат и не се нуждаят от тях, за да се хранят, но са от съществено значение за оцеляването им. От една страна, растенията трябва да използват „примамки“ или ярки, сигнални цветове, за да могат да привлекат насекомите, от друга страна, те трябва да се защитават от „атаки“ с „горчиви вещества“ или „отрови“. В хода на еволюцията са се развили голямо разнообразие от такива вещества и науката ни дава представа за този вълнуващ свят.

Трудно е да се проследи разнообразието

Растителното царство предлага огромен брой вещества, много от които се използват от хората. Смята се, че някои от растителните съставки, подобряват метаболизма или действат като антиоксиданти, за да неутрализират свободните радикали в клетките. Науката за храненето обикновено се отнася до здравословните свойствата на храната, като се препоръчва разнообразна, предимно растителна диета. В днешно време този тип хранене е лесно, поради изобилието от растителни храни от много региони на света. Въпреки това, като се има предвид голямото разнообразие, много малко вещества от глобалното растително царство, могат да бъдат подробно проучени по отношение на рискове им за здравето на хората. Полезно е да се знае, дали дадена храна е била използвана, като безопасна храна в трета държава. Например, Регламент (ЕС) 2015/2283[1], изисква традиционните храни от трети държави, да са били използвани в поне една трета държава в продължение на най-малко 25 години, като част от обичайния хранителен режим на значителен брой хора и да имат доказана безопасна употреба.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Регламент (ЕС) 2015/2283 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 година относно новите храни, за изменение на Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 258/97 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО) № 1852/2001 на Комисията (OB L 327, 11.12.2015г., стр. 1-22)