Диетични продукти, хранене и алергени

Начало

ИНЖ. МАРИЯ ХРИСТОВА: НАУЧЕН ОБЗОР: Годни за консумация цветя. Ползи за здравето и рискове за потребителите.

Резюме

Цветята, които могат да се консумират от хора и не водят до неблагоприятни последици за здравето са ядливи цветя. Както всеки хранителен продукт, така и ядливите цветя, трябва да бъдат преди всичко безопасни за потребителя. Не всички цветя са годни за консумация от хората. Използването на ядливите цветя за кулинарни цели, датира от древни времена. Търсенето на суровини, които са полезни за здравето и не причиняват нежелани сензорни промени в крайния продукт, засилва интереса към биоактивните съединения от растителен произход. Тези вещества придобиват все по-голямо търговско търсене, тъй като те биха могли да бъдат една добра алтернатива, като добавки в храни (оцветители, ароматизанти, антиоксиданти и консерванти). Необходимо е потребителите да имат по-висока информираност за ползите и вредите от ядливите цветя, както и ясни правила за условията на отглеждане, прибиране и съхранение на реколтата.

  1. Въведение

Цветовете са генеративен/размножителен орган на растенията, и предназначението им е да привличат опрашители с техния аромат, цвят и форма. Цветовете на някои растения/цветя са безопасни за консумация от човека от където идва и терминът „ядливо цвете“. С течение на годините хората постепенно са идентифицирали и използвали хранителните и лечебните свойства на някои цветя, които са се предавали през поколенията и се използват и до днес в медицината и кулинарията (Tuladhar, 2021). Ядливите цветя традиционно се консумират в много региони по света, като Индия, Китай, Япония, Италия/Рим, Гърция и Европа. Годните за консумация цветя са били използвани за лечение на различни заболявания от древните народи (Jadhav et al., 2023). Популярността на ядливите цветя се е увеличила не само защото те правят храните и напитките визуално привлекателни, но и поради някои полезни вещества, които се съдържат в тях (Tuladhar, 2021).

Ядливите цветя са богат източник на различни биоактивни вещества, като антиоксиданти, флавоноиди, антоцианини, танини, каротеноиди, терпеноиди, алкалоиди, фенолни съединения и др. (Jadhav et al., 2023). Въпреки това, не всички цветя са годни за консумация. Цветя, като азалия (Azalea), минзухар (Crocus), нарцис (Narcissus), напръстник, (Digitalis), олеандър (Nerium oleander), глициния (Wisteria) и други видове, съдържат вещества като глюкозиди, цианогенни гликозиди, танини и други вещества с токсични свойства (Tuladhar, 2021). Ядливите цветя, които съдържат алкалоиди с лечебни свойства, обикновено се считат за безопасни за консумация от човека и са годни за консумация, докато цветята, съдържащи вредни алкалоиди с психеделични и халюциногени свойства се считат за токсични и опасни за консумация от човека (Jadhav et al., 2023). Антиоксидантната активност и фенолните съединения, присъстващи в цветята, осигуряват благоприятни ефекти за човешкото здраве. По този начин екстрактите от ядливи цветя или използването на свежи цветя, може да бъде алтернатива на синтетичните антиоксиданти (Franzen et al., 2018).

 

Целият материал можете да прочетете ТУК