ИНЖ. МАРИЯ ХРИСТОВА: Становище на ЕОБХ, относно безопасността на лиофилизиран мицел на гъба Antrodia camphorata, като нова храна съгласно Регламент (ЕС) 2015/2283
Източник: http://www.kinyobiotech.com/
По искане на Европейската комисия, Панелът по хранене, нови храни и алергени (Панел NDA) към Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ/EFSA) е изготвил становище, относно безопасността на лиофилизиран мицел на гъба Antrodia camphorata, като нова храна съгласно Регламент (ЕС) 2015/2283[1]. Новата храна се произвежда чрез култивиране в твърдо състояние на тъканни култури, получени от гъбата Antrodia camphorata. Заявителят е предложил употреба на новата храна в хранителни добавки в максимална доза от 990 mg на ден. Въз основа на 90-дневно проучване за токсичност при многократни дози и проучване за токсичност при пренатално развитие, проведено с новата храна, панелът NDA извежда безопасно ниво на прием от 16,5 mg/kg телесно тегло на ден. Целевата популация е общото население. Новата храна се състои главно от въглехидрати, протеини и мазнини, и съдържа множество съставки, като β-глюкани, антрохинонол и тритерпеноиди. Панелът NDA счита, че новата храна, лиофилизиран мицел на гъбата Antrodia camphorata, е безопасна при предложеното ниво на употреба за хора над 14-годишна възраст.
На 5 ноември 2018 г. компанията „Golden Biotechnology Corp“ (Тайван), подава искане до Европейската комисия (ЕК) в съответствие с член 10 от Регламент (ЕС) 2015/2283 за пускане на пазара в ЕС, на прах от мицел на гъба Antrodia camphorata, като нова храна.
В съответствие с член 10, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2015/2283, ЕК изисква от ЕОБХ да предостави научно становище, относно безопасността на прах от мицел на гъба Antrodia camphorata, като нова храна. Съгласно член 3, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 2015/2283, новата храна попада в категорията: „храна, съставена, изолирана или произведена от микроорганизми, гъби или водорасли“. Новата храна се произвежда от тъканни култури, получени от гъбата Antrodia camphorata, която се отглежда в твърда хранителна среда и впоследствие се подлага на лиофилизиране и смилане. Заявителят е предложил употреба на новата храна в хранителни добавки, а предложената целева популация е общото население.
Новата храна включва лиофилизиран мицел, произведен чрез култивиране в твърдо състояние от тъканни култури, получени от гъбата Antrodia camphorata. Този вид гъби може да се срещнат и под друго име, като Taiwanofungus camphoratus (семейство: Fomitopsidaceae), Antrodia cinnamomea и Ganoderma camphoratum. В научната литература, обикновено се използва името Antrodia camphorata.
Семенните култури на Antrodia camphorata се съхраняват замразени. За култивиране, те се размразяват, посяват се върху агарови петрита, където растат и след това се прехвърлят в течен бульон, където се инкубират в продължение на няколко дни. След това културата се прехвърля в твърда среда, където расте. Тази стъпка се нарича „култивиране в твърдо състояние“. Мицелът заедно с част от твърдата среда се събират и лиофилизират. Крайният материал се смила, за да се образува прах, който се подлага на тестове за качество. Предвид производствения процес, новата храна включва, както мицел на Antrodia camphorata, така и твърда среда, като последната е незначителна част от крайния продукт. Новата храна се състои основно от въглехидрати (61–77%), протеини (13–24%) и мазнини (2–5%). Тя съдържа и множество съставки, като β-глюкани, антрохинонол и тритерпеноиди.
Гъбите Antrodia camphorata са с дълга история на употреба в традиционната медицина в Тайван. Понастоящем, Antrodia camphorata (мицела и плодните тела) се предлагат в търговската мрежа в Тайван и се добавят към храни (напр. бисквити, бонбони) или се използват за приготвяне на напитки, чайове или вина. В Тайван, както мицелът, така и плодните тела на A. Camphorata, се предлагат в прахообразна форма, като таблетки или капсули, с максимална дневна доза от 3 g. Заявителят предлага употреба на новата храна в хранителни добавки под формата на капсули в максимална дневна доза от 990 mg.
Целият материал можете да прочетете ТУК