НИКОЛАЙ СПАСОВ: ИНФОРМАЦИЯ: Оценка на риска при внос на 12 избрани вида от род Слива (Prunus) от Молдова на територията на Европейския Съюз (ЕС)
По искане на Европейската комисия, Експертната група по здраве на растенията (Панел PLH) на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) е подготвила и предоставила оценки на риска за стоки, изброени в Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2019 на Комисията[1], като „растения с висок риск, растителни продукти и други обекти“.
Тази научна оценка обхваща риска от въвеждане на 1 или 2 годишни растения без листа с гол корен за засаждане (присадени или не) от 12 вида Prunus (кайсия – Prunus armeniaca, череша – P. avium, P. canescens, джанка – P. cerasifera, вишна – P. cerasus, P. davidiana, слива – P. domestica, P. dulcis, P. fontanesiana, праскова – P. persica, японска слива – P. salicina, P. tomentosa), внос от Молдова, като се вземат предвид наличната научна литература, включително техническата информация, предоставена от държавата кандидат.
Към този момент има данни за 94 карантинни вредители в ЕС, за които се съобщава, че използват поне един от 12-те избрани вида Prunus като растения гостоприемници.
От тези 94 оценени карантинни вида в ЕС, 3 вида присъстват в Молдова (огнен (бактериен) пригор – Erwinia amylovora, Xiphinema rivesi (нематода) и Xanthomonas arboricola pv. Pruni – бактерия) и отговарят на критерия за допълнителна оценка (вредителят присъства в Молдова; един от 12-те избрани вида Prunus е гостоприемник на вредителя и един или повече жизнени етапа от развитието на вредителя протичат по него), поради което са били избрани за по-нататъшна оценка.
За некарантинните вредители в ЕС, обикновено липсва информация относно вероятността за тяхното въвеждане, установяване, разпространение и въздействие.
Следователно, тези некарантинни вредители, за които 12-те избрани вида Prunus са гостоприемници, са оценени, с цел определяне на тяхната значимост по следните критерии:
- присъствие на вредителя в Молдова;
- вредителят отсъства или има ограничено разпространение (не повече от три държави-членки) в ЕС и е под официален контрол, поне в една от държавите-членки където присъства или всички доказателства за въвеждане са скорошни (не по-стари от 5 години);
- един от 12-те избрани вида Prunus е гостоприемник на вредителя;
- един или повече жизнени етапа на вредителя могат да бъдат свързани с определената стока;
- вредителят може да окаже негативно влияние на територията на ЕС.
Целият материал можете да прочетете ТУК