НИКОЛАЙ СПАСОВ: Категоризация на вредителитя Zaprionus indianus
Експертната група по здраве на растенията на Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) е извършила категоризация на вредителя Zaprionus indianus (Diptera: Drosophilidae) за територията на Европейския Съюз (ЕС).
Фигура 1. Възрастен индивид на Z. indianus |
- indianus се среща в Индия, където е описан за първи път през 1970 г. В Северна Америка за първи път този вид е регистриран в Чиапас (Мексико) през 2002 г. и във Флорида (САЩ) през 2005 г., след което се е разпространил и в други части на САЩ, както и в Канада. Този вид е регистриран и в Южна Америка и Африка.
В рамките на ЕС, Z. indianus се среща в Кипър, Малта, Португалия (Мадейра) и Испания (Канарските острови и Андалусия).
- indianus не е посочен в приложение II към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията[1].
Фигура 2. Глобално разпространение на Z. indianus (EPPO Global Database accessed on 20 November 2021)
- indianus е полифаг, който напада повече от 80 растителни вида, което допринася за способността на този вид да нахлува в нови области. Въпреки че може да атакува здрави неузрели плодове с естествен отвор, като смокини, повечето нападения се наблюдават по плодове, които са наранени или са паднали на земята.
Има данни, че Z. indianus се появява по грозде, но не е ясно, дали причинява повреди самостоятелно или подсилва повредите причинени от Drosophila suzukii.
- indianus обикновено се счита за неспособен да атакува здрави плодове но се предполага, че той може да се превърне в икономически важен вредител по плодовете с гладка кожа, които се берат близо до зрялост, като нектарини и грозде.
Ларвите на Z. indianus се хранят с повече от 80 растителни вида, като имат склонност да атакуват и да се хранят само с наранени или гниещи плодове, което е свързано с неспособността на женските да отлагат яйца върху зрели плодове без предишни наранявания или механични повреди, причинени от други насекоми като D. suzukii Matsumura. Съвместната поява на тези видове е регистрирана в САЩ в капани на D. suzukii в лозя, при гуава в Мексико и при зрели ягоди в Южна Бразилия.
Целият материал можете да прочетете ТУК