Здраве на растенията

Начало

ТАТЯНА ВЕЛИЧКОВА: Информация относно: Оценка на риска при внос на растения Prunus spinosa (трънка) от Обединеното кралство на територията на Европейския съюз

 

По искане на Европейската комисия, Експертната група по здраве на растенията (Панел PLH) на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) е подготвила и предоставила оценки на риска за стоки, изброени в Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2019 на Комисията[1], като „растения с висок риск, растителни продукти и други обекти“.

Оценката на риска при внос на растения Prunus spinosa (трънка), семейство: Rosaceae (розови) (Фигура 1.) от Обединеното кралство е публикувана на 24 юли 2024 г.

Prunus spinosa произхожда от Европа, Западна Азия и Северозападна Африка. Видът е натурализиран в Нова Зеландия, Тасмания и източните части на Северна Америка. Prunus spinosа е голям широколистен храст или малко дърво достигащо височина до 5 метра, с черна кора и плътни, твърди, бодливи клони. Във Великобритания плодовете на Prunus spinosa се използват за направата на джин. Твърдата му дървесина се използва за направата на бастуни.

 

Като се взема предвид наличната научна информация, включително техническата информация, предоставена от Обединеното кралство, настоящето научно становище обхваща всички рискове за здравето на растенията, породени от вноса на вкоренени растения Prunus spinosa в саксии, растенията Prunus spinosa с голи корени предназначени за засаждане, клетъчно отгледани растения[2] Prunus spinosa или калеми от Prunus spinosa, внос в Европейския съюз (ЕС) от Обединеното Кралство.

За да се оцени риска от вредители, свързан с вноса от Обединеното кралство на стоката, e съставен списък на всички идентифицирани вредители по растенията, потенциално свързани с Prunus spinosa.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2019 на Комисията от 18 декември 2018 година за изготвяне на временен списък на високорискови растения, растителни продукти или други обекти по смисъла на член 42 от Регламент (ЕС) 2016/2031, както и списък на растения, за чието въвеждане в Съюза не се изискват фитосанитарни сертификати по смисъла на член 73 от посочения регламент, OJ L 323, 19.12.2018, стр. 10–15.
[2] Клетъчно отглежданите дървета се различават от дърветата с гол корен по това, че растат в компостна тапа или клетка. Клетъчно отгледан материал може да се засажда през цялата година.