Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ДОЦ. Д-Р Я.ИВАНОВ, ДОЦ. Д-Р И.КОСТОВ: Оценка върху създаването на Каса за задължителното здравно осигуряване на селскостопанските животни срещу заразни болести

DOI 10.5281/zenodo.6645712

 

  1. Въведение

Настоящата оценка е изготвена от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) във връзка с целесъобразността от създаването на Национална здравноосигурителна каса с предмет на дейност - осъществяване на задължително здравно осигуряване на селскостопанските животни срещу заразни болести.

 

  1. Резюме

Представен е сравнителен анализ на действащата система за изплащане на обезщетения на стопаните, чиито животни са унищожени при ликвидиране на възникнали огнища на заразни заболявания по животните в България и в държавите членки на ЕС.

Обоснована е целесъобразността от създаването на Национална здравноосигурителна каса с основен предмет на дейност - осъществяване на задължителното здравно осигуряване на селскостопанските животни срещу заразни болести, основана на принципа на споделената отговорност между държавата и собствениците на животни и вземайки предвид нивото на биосигурност на животновъдните обекти.

  

  1. Цел и методика на становището

Целта на настоящия анализ е да се идентифицират и характеризират съществуващите проблеми, свързани със системата за изплащане на обезщетения при ликвидиране на заразни болести по животните в България, които могат да застрашат постигането на целите заложени в програмите по здравеопазване на животните и да се оцени целесъобразността от създаването на Национална здравноосигурителна каса с предмет на дейност - осъществяване на задължителното здравно осигуряване на селскостопанските животни срещу заразни болести и да се опишат функционалните и елементи.

За целта беше създадена работна група от експерти на ЦОРХВ, включваща и външни експерти, която да изготви оценката, която да извърши преглед на наличните законови и научни източници и да направи сравнителен анализ на предоставената допълнителна информация от другите държави членки на ЕС.

Работната група направи преглед на начина на финансиране на системите за здравеопазване на животните в страните от ЕС и анализира възможността, размера на обезщетенията изплащани на стопаните на унищожени животни при ликвидиране на заразни болести в България, да се обвърже с категоризацията на животновъдните обекти по нивото им на биосигурност, определено на базата на обективни критерии и за споделяне на разходите и отговорностите между държавата и стопаните.

Анализът и оценката се основават на прегледа на публично достъпни документи в т.ч. нормативни актове (закони, устройствен правилник, постановления и решения на Министерския съвет, заповеди), годишни доклади за дейността на БАБХ и наблюденията от изпълнението на програмите за здравеопазване на животните и безопасността на храните и фуражите за предходните години от създаването на БАБХ.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК