Новини

Начало

Среща на работната група COST CA18105-WG1 „Инспекция на месото, основана на извършването на оценка на риска и осигуряване на безопасността“

             

 

Европейският орган за безопасност на храните предложи обща рамка за модерна, гъвкава и динамична система за осигуряване на безопасност на месото. В момента в Европа има много изследователски групи, които извършват проучвания, най-вече на национално ниво, за да попълнят пропуските в знанията, свързани с такава нова система. Мрежата RIBMINS позволява обмен на идеи, опит и резултати от тези проучвания. Мрежата има за цел да помогне за цялостното разработване и прилагане на общите принципи на система за осигуряване на безопасност на месо в цяла Европа в полза на потребителите, промишлеността и защитата на здравето и хуманното отношение към животните, както и да комбинира и засили изследователските усилия в цяла Европа на съвременните системи за контрол на безопасността на месото.

Център за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) беше домакин на  среща на регулярна работната група COST CA18105-WG1 „Инспекция на месото, основана на извършването на оценка на риска и осигуряване на безопасността“, която се проведе  от 04 до 05 февруари 2020 г.. Участие в нея взеха експерти от Испания, Италия, Литва, Англия, Румъния и България. Работната среща беше водена от проф. Айвар Вагсхолм от Швеция, председател и д-р Милен Георгиев, заместник-председател. От българска страна взеха участие д-р Илиян Костов, заместник-директор на ЦОРХВ и д-р Ралица Кючукова преподавател в Тракийски университет, гр. Стара Загора. Д-р Костов откри срещата и запозна участниците със структурата, работата и експертния състав на Центъра.

По време на срещата продължи обсъждането на  следните въпроси:

 

  • събиране на информация за съществуващите системи за осигуряване на безопасност на месото (MSAS), на пр. структура, вид животни и размер на кланици за всяка държава и провеждане на анализ на казуси (бяло и червено месо) върху фокуса и въздействието на MSAS по производствената верига - резултатът ще даде пример за различни подходи до и различни контексти на MSAS.;
  • дефиниране на настоящите и бъдещите цели и резултати на MSAS по отношение на безопасността, мониторинга и надзора, както и етичното и устойчив добив на охладено месо;
  • разглеждане и проект на план относно компетенциите на бъдещите „ръководители на риска“ по отношение на добива на охладено месо.