Диетични продукти, хранене и алергени

Начало

Георги Балджиев: Информация за съобщение на Федералния институт за оценка на риска (BfR) на Германия относно „суперхраните“

Между дефиниране на понятието и ролята на официалните институции, в лицето на Федералния институт за оценка на риска на Германия (BfR), относно оценката на безопасността при консумация на суперхрани

Суперхрани – определение

На 18.11.2020 г., BfR публикува на официалния си сайт съобщение (№052/2020) относно употребата на термина „суперхрана“, използван за някои храни.
В съобщението се посочва, че понятието „суперхрани“ в значителна степен се използва от операторите в хранителната индустрия като търговски трик и/или реклама. Понастоящем, няма официална дефиниция или нормативен акт, според които дадена храна може да бъде класифицирана в тази категория. С наименованието се обозначават храни, за които се твърди, че помагат при борбата с излишното тегло и други здравни претенции (като повишаване на енергията и прочее), като за някои се твърди дори, че могат да предотвратят определени заболявания. Не са изключение случаите, в които самите производители на храни използват обозначението "суперхрани", за да рекламират полезните съставки на храните, като семена от чия, годжи бери, киноа и редица други. Все пак, храни, предлагани с това наименование юридически могат да представляват "нови храни" по смисъла на Регламент (ЕС) 2015/2283 (пример за нова храна е чията, но годжи бери и киноа не попадат в обсега на регламента). В Германия институтът Max Rubner извършва окачествяване на хранителните продукти, включително хранителните вещества, по отношение на хранителна и физиологична стойност и здравословност.

Какво е мнението на немските потребителите относно суперхраните

В национално изследване, проведено от BfR Consumer Monitor Special от 2020 г. в Германия, се установява, че 70 процента от респондентите са отговорили положително на въпроса дали са чували понятието суперхрана. На следващата графика са предоставени десетте най-често срещани отговора във връзка с евентуалните свойства, които би трябвало да проявяват суперхраните според анкетираните.

Интерес представляват нагласите на анкетираните в изследването относно рисковете, които евентуално биха възникнали при консумация на суперхраните. Процентното разпределение на най-често даваните отговори по този въпрос са представени на графиката по-долу.

Взимайки предвид факта, че доста често потребителите следват т.нар. мода в храненето, за изследователите от BfR е било важно да установят какви са нагласите у хората спрямо достоверността на фактите, които са изтъквани като предимства при суперхраните. За тази цел анкетираните са помолени да дадат отговор на въпроса „Според вас верни или неверни са следните твърдения за суперхраните?“ по отношение на научните факти и доказаната им безопасност.

Целият материал можете да прочетете ТУК