Новини

Начало

Capital.bg: Д-р Койчо Коев: Всеки може да помогне в борбата с намаляване на популацията на пчелите

"Необходимо е създаване на устойчив пазар на меда и на условия за предлагане на българската продукция на европейския пазар", казва директорът на Центъра за оценка на риска по хранителната верига.

 

 

 

Кампанията

В ЕС годишно се произвежда приблизително 275 000 тона пчелен мед, което го прави втория по големина производител на мед след Китай (500 000 тона). В България се произвеждат средно около 12 000 тона мед годишно, като средният добив от пчелно семейство е около 20 кг. Производството в евросъюза се е увеличило с 15% през последните 5 години, но все още не се произвежда достатъчно мед, за да се покрие потреблението в съюза. За сравнение - световното производство на пчелен мед на глава от населението се е увеличило с 43%. Глобалният растеж на човешката популация изпреварва наличните колонии от медоносни пчели. Тази тенденция повишава опасността от недостиг на опрашители. Ето защо през тази година Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) постави здравето на пчелите във фокуса на кампанията #EUChooseSafeFood.

 

 

Как влияе проблемът със здравето на пчелите на хората?

Проучванията през последните 10 години показват четири основни положителни аспекта на здравите пчелни популации спрямо хората.

  • Хранене

Според експерти по пчелите към Организацията по прехрана и земеделие (FAO) на ООН повече от една трета от световното производство на храни зависи от пчелите, а в световен мащаб медоносните пчели и другите опрашители помагат за производството на култури за около 170 милиарда долара.

  • Уникални продукти

Пчелите произвеждат мед, цветен прашец, прополис, пчелно млечице, пчелна отрова и восък. Има неоспорими доказателства, че тези продукти и храни подобряват благосъстоянието ни, когато се използват като лекарства, както и в козметиката.

  • Емоционално здраве

Зелените пространства и биокултурните пейзажи, които пчелите поддържат, са среди, на които се наслаждаваме, позволяват ни да се свържем с живота в природата и да подобряваме психичното си здраве.

  • По-малко замърсена околна среда

Пчелите зависят силно от растенията и са силно засегнати от замърсители като тежки метали и биоциди. Различни инициативи се стремят да сведат до минимум употребата им, за да осигурят здравето на опрашителите, да намалят токсичните отпадъци и да насърчат по-здравословна среда за всички.

 

Какви са последните данни, свързани с намаляването на броя на пчелните колонии в световен мащаб?

 

  • Прегледът на здравето на медоносните пчели в световен мащаб потвърждава загубата на голям брой пчелни популации. Експертите инкриминират няколко основни причини, сред които интензивните земеделски практики, монокултурното земеделие и загубата на биологично разнообразие, безотговорното използване и сублетално излагане на пестициди. Биологичните фактори, урбанизацията, липсата на мерки за биосигурност, които да се прилагат от пчеларите, и глобалните климатични промени също могат да имат вредно въздействие върху екологията и здравето на пчелите.

 

 

Запознайте се с цялото интервю на д-р Коев, публикувано в Capital.bg ТУК