Замърсители по хранителната верига

Начало

Антония Димитрова, PhD: Анализ на данните от системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF) касаещи тежки метали за второто тримесечие на 2020 г.

 

През второто тримесечие на 2020 г. по Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи RASFF (виж Приложението) са направени 15 нотификации, касаещи тежки метали: 14 от тях са за храни и 1 – за фуражи.

 

 

От нотификациите касаещи храни, най-голям брой са тези в категория „риба и рибни продукти“ – десет (Фиг. 1.). Седем oт тях са за живак: 4 за риба меч (охладена и замразени котлети от Португалия, охладена и размразени котлети от Испания), една за размразени котлети риба тон от Германия, една за замразен черен марлин от Индия и една за замразена късопера акула мако от Испания. Останалите 3 нотификации касаят кадмий: в замразен сафрид от Нидерландия, в замразен източен малък тунец от Индонезия и в замразена риба тон от Сенегал. Най-голям брой от нотификациите в група „риба и рибни продукти“ са по вид предупредителни (6). Има три информативни за насочване на вниманието и една за недопуснат (отказан) внос.

Две от нотификациите, касаещи храни, попадат в група „плодове и зеленчуци“ като касаят наличие на кадмий – в пресен спанак от Нидерландия и в плодове от хлебно дърво от Виетнам. И двете са по вид информативни за насочване на вниманието.

По една нотификация има в групите „ракообразни и продукти, получени от тях“ и „диетични храни, хранителни добавки и обогатени храни“. Едната касае арсен в замразени скариди от Сенегал и е информативна за проследяване, а другата – олово в хранителна добавка от Молдова и е информативна за насочване на вниманието.


Целият материал можете да прочетете ТУК: