Генетично модифицирани организми

Начало

Антония Димитрова, PhD: ИНФОРМАЦИЯ-Нови постижения в биотехнологията, обект на научни становища на ЕОБХ, които се очаква да бъдат финализирани до края на 2020 г.

 

Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) работи по четири научни становища – относно синтетичната биология (1 становище), редактирането на генома (2) и gene drive (1), които ще бъдат достъпни за обществено обсъждане, преди да бъдат финализирани до края на тази година.

 

Синтетична биология

Синтетичната биология е област, в която прилагането на науката, технологиите и инженерството има за цел да улесни и ускори проектирането, създаването и/или модификацията на генетичния материал в живи организми.
Европейската комисия (ЕК) е дала мандат на ЕОБХ да изготви научно становище относно адекватността на съществуващите ръководства за оценка на риска в светлината на развитието на синтетичната биология. По-конкретно ЕОБХ ще се фокусира върху насоките, които касаят молекулярната характеристика и оценката на риска за околната среда от генетично модифицирани (ГМ) растения и ГМ микроорганизми.

 

Редактиране на генома

Редактирането на генома позволява с много по-голяма прецизност (в сравнение с конвенционалната селекция и класическите техники за генетична модификация) ДНК да бъде вмъкната, модифицирана или изрязана от генома на живи организми.
Европейската комисия е изискала от ЕОБХ научно становище дали заключенията направени от органа през 2012 г. относно безопасността на растенията получени чрез ZincFinger 3 и други методи на основата на насочена мутагенеза с подобна функция (техники за редактиране на генома, които позволяват вмъкването на чужда ДНК) са валидни и за растенията, създадени с приложение на Site-DirectedNucleases(SDN-1 и SDN-2) и Оligonucleotidedirectedmutagenesis (ODM) (техники за редактиране на генома, при които съществуващата растителната ДНК се модифицира без използване на чужда ДНК).

 

Gene drive

Gene drive е явлението, при което генетични елементи се предават в поколението на полово размножаващи се индивиди с по-голяма вероятност, отколкото се очаква при естествената (Менделеева) наследственост. (бел авт. По този начин честотата на определени гени в популацията нараства. Тази технология позволява промяната на конкретни белези, без да се използва ДНК от друг вид – т.е. получените по този начин организми не са генетично модифицирани).
Технологията, базирана на gene drive, предизвиква, както голям интерес към възможностите, които предоставя, така и тревоги, свързани с нейната безопасност. Тя може да се използва за контролиране на селскостопанските вредители и инвазивните видове, за спасяването на застрашени видове или потискането на вектори на болести, но съществува загриженост, че тя може да доведе до нежелани странични въздействия и да промени необратимо екосистемите.
Европейската комисия е изискала от ЕОБХ да идентифицира новите рискове за здравето на човека и животните, и за околната среда, произтичащи от насекоми, модифицирани чрез gene drive. Експертите ще оценят също и дали съществуващите ръководства на ЕОБХ са приложими за молекулярната характеристика на тези насекоми и за оценка на риска за околната среда след освобождаването им в природата.


Целият материал можете да прочетете ТУК: