Генетично модифицирани организми

Начало

Антония Димитрова, PhD: ИНФОРМАЦИЯ относно онлайн участие в Единадесетата среща на Научната мрежа на Европейския орган за безопасност на храните за оценка на риска от ГМО, 3 юли 2020г.

 

В единадесетата среща на научната мрежа за оценка на риска от генетично модифицирани организми (ГМО) на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) взеха участие 38 експерта от 24 държави-членки на Европейския съюз (ЕС), представители на ЕОБХ и Европейската комисия (ЕК), както и наблюдатели от Турция, Черна гора и Сърбия. Срещата се състоя под формата на телеконференция на 3 юли тази година.

Европейският орган за безопасност на храните се стреми да развива тясно сътрудничество с държавите членки и да укрепва връзките си с институционалните партньори и заинтересованите страни, както препоръчва неговият Управителен съвет. Съгласно стратегията на ЕОБХ за сътрудничество с държавите членки, през 2010 г. е създадена Научна мрежа за оценка на риска от ГМО. От учредителното си заседание през ноември 2010 г. ГМО мрежата се среща веднъж годишно.


Основните цели на ГМО мрежата са да подобрят комуникацията между участниците; да изградят единно разбиране на принципите за оценка на риска от ГМО; да разширят познанията в областта на ГМО; да заздравят доверието в научните оценки извършвани в ЕС и да осигурят прозрачност на процеса по оценка на риска. Цел на научната мрежа по ГМО е и повишаване нивото на хармонизация на оценките на риска изготвяни в ЕС.

На всяка държава членка е разрешено да номинира две свои организации за участие в ГМО мрежата: една с компетентност в областта на молекулярната характеристика и безопасността на храните/фуражите и една с компетентност в областта на оценката на риска за околната среда. Най-много по двама експерти от всяка държава членка (по един от всяко направление) могат да участват в мрежата.

Тазгодишната среща на ГМО мрежата беше изцяло фокусирана върху работата на трите сформирани в началото на 2019 г. работни групи към панел ГМО, чиито научни становища се очаква да бъдат публикувани в края на 2020 г. Едната работна група подготвя становище относно оценката на риска от растения, създадени чрез редактиране на гени, другата работи по становище за оценка на риска от растения получени по методите на синтетичната биология. Третата работна група има задачата да идентифицира потенциалните рискове за здравето на човека и животните и за околната среда, свързани с използването на получени чрез gene drive насекоми.

Целият материал можете да прочетете ТУК: