ВИКТОРИЯ МОНЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: AGRA FACTS – Последни новини от Европейския Съюз за земеделие, околна среда и търговия
- Кризата в цените на торовете е по вина на Русия, припомнят евродепутатите от Комисията по земеделие и развитие на селските райони (COMAGRI) на Европейския парламент (ЕП)
- Членовете на COMAGRI изразяват опасения относно олигопола на пазара на торовете, търсят се алтернативи
- Сушата следва да задейства дългосрочни решения
- COMAGRI очаква с нетърпение годишнината на Общата селскостопанска политика (ОСП) с някои съмнения
- Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO) търси 115.4 млн. долара, за да подсили земеделието и веригата за доставки на стоки в Украйна
- ЕОБХ относно етикетирането на храните и реакцията на Европейското бюро на съюзите на потребителите (BEUC)
- Накратко: Конфликт заради забавяне на продажбите на оборудване; В Германия цената на млякото над 40 цента/кг; Министър на Р. Словения подава оставка;
Кризата в цените на торовете е по вина на Русия, припомнят членове на Комисията по земеделие и развитие на селските райони (COMAGRI) на Европейския парламент (ЕП)
На срещата на евродепутатите от COMAGRI в Брюксел, на 20 април се обсъди, че конфликтът в Украйна е довел до рязко покачване на вече високите цени на торовете. Балтийски евродепутат акцентира, че вината за произтичащата криза в агрохранителния сектор е в голяма степен само на Русия.
Заместник генералният директор на Главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони” (DG AGRI) в Европейската комисия (ЕК) Майкъл Сканъл, представи пред COMAGRI, доклада на ЕК относно ефекта от атаката срещу Украйна върху цените на торовете и последиците от нея за агрохранителния сектор. Латвийският евродепутат Сандра Калниете (Европейската народна партия (ЕНП) предостави на COMAGRI становището на Комисията по международна търговия (INTA) по въпроса. Тя изрази голяма загриженост относно „последиците от жестоката война, водена от Русия“ подчертавайки, че „Москва носи цялата отговорност за настоящите трудности, които изпитваме в селското стопанство и хранителния сектор.“ И двете страни са основни доставчици на хранителни стоки на световния пазар, но Русия е най-големият в света износител на азотни торове и вторият водещ доставчик на калий и фосфати, и много страни зависят от нея за доставки. „Много от тези страни още преди конфликта се сблъскаха с негативните ефекти от високите международни цени на храните и торовете“ казва тя. Рекордно високите цени на торовете биха засегнали особено развиващите се страни. „Високите цени могат значително да намалят употребата на торове и да доведат до лоша местна реколта в момент на намалени световни запаси и рекордни световни цени,“ каза евродепутатът. Тя призовава за „холистичен подход по отношение на продоволствената и енергийната сигурност“, който е „изключително важен, за да се гарантира, че въпросите за храната и изхранването ще останат приоритет“. „Глобалният отговор на украинската ситуация трябва да включва силни мерки за глобалната продоволствена сигурност“ заключва тя.