Анализ на данните от системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF)

Начало

Георги Балджиев: Анализ на данните за нотификациите по системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF), свързани със съдържанието на микотоксини в храните за 2020г.

 

Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF), управлявана от Европейската Комисия и включваща държавите членки и Европейския орган по безопасност на храните (EFSA), е създадена с Регламент (ЕО) № 178/2002. Тя има за цел да осигури на органите, контролиращи храните и фуражите, ефективна обмяна на информация, относно рисковете и мерките, които са взети или предстои да бъдат взети, за овладяването на тези рискове.

В настоящия материал са проследени данните от RASFF, засягащи микотоксини в храни за 2020 година.

Общият брой на нотификациите, отнасящи се за микотоксини в храни за посочения период са 401 бр. (спрямо 553 за 2019 г.).

На Фигура 1 е показана тенденцията на броя на нотификациите за 2020 година. Най-голям брой нотификации има през месеците декември (60 броя) и януари (43 броя), докато през 2019 година най-много нотификации са подадени през месеците юли (64 броя) и февруари (61 броя).

 

Фигура 1. Брой нотификации, относно съдържание на микотоксини в храни за 2020 г.


Резултатите за видовете нотификации в RASFF относно микотоксини в храни, са представени на Фигура 2. Най-голям е делът на нотификациите за отхвърляне на граничен пункт (300 броя), последвано от нотификациите за предупреждение (58 броя), нотификациите за информация за насочване на внимание (38 броя), и нотификациите за информация, изискващи проследяване (5 броя).

Целият материал можете да прочетете ТУК