Диетични продукти, хранене и алергени

Начало

Георги Балджиев: Съобщение на Федералния институт за оценка на риска на Германия относно измамите с храни и тестването им за автентичност

Информация

Аналитичното изследване на автентичността на храните и фуражите е основен аспект на защитата на здравето на потребителите. По тази причина Федералният институт за оценка на риска на Германия (BfR) участва в разработването, валидирането и оценката на аналитични стратегии и методи за тестване на автентичността (определянето на състава и произхода) на храните.

Какво представляват измамите с храни?

Понастоящем, в европейското законодателство не е регламентирана единна правна дефиниция на термина „измама с храна". Най-общо казано, под измами с храни се разбира умишленото пускане на пазара на храни с намерение да се постигне финансова печалба, като се въведат в заблуда потребителите по отношение качеството и състава на храната. Това се случва чрез умишлена промяна в състава на храната, както и чрез деклариране на неверни данни за храната чрез процеса на етикетиране, т.е. върху етикета умишлено се отбелязва подвеждаща или се пропуска съществена информация за храната.

Кои са най-често срещаните видове измами с храни?

Съществуват няколко различни вида измами с храни – самостоятелно или комбинирано те представляват:

1. Добавяне на нехарактерна (екзогенна) субстанция, за да се придаде по-добро качество или да се постигне определен визуален ефект на храната.

2. Добавяне на компонент на храната в допълнително количество (ендогенно хранително вещество), за да се придаде по-добро качество или да се постигне определен визуален ефект на храната.

3. Смесване на храни от различни географски региони или смесване на храни с различен растителен или животински произход без подходящото етикетиране.

4. Използване на необявени или забранени производствени процеси.

5. Фалшива декларация –поставяне на неверни подробности или претенции/твърдения на етикета на хранителния продукт.

Целият материал можете да прочетете ТУК: