Годишна програма

Начало

Годишна програма за работа на Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) към МЗХГ през 2021г.

 

Приета на събрание на УС на ЦОРХВ, състояло се на 08.12.2020 г.

 

 


ПРИОРИТЕТИ НА ЦОРХВ

 

Центърът продължава да изпълнява приоритетите заложени в Програмата за 2020г.

1. Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) изготвя научни оценки за рисковете по хранителната верига, оценка на препаратите за растителна защита и съдейства за включването в мрежа на организации, работещи в области от компетентността на ЦОРХВ.

2. Развива мрежата от научни организации по чл. 36, ал.1, т. 9 от ЗЦОРХВ и сформираните от ЦОРХВ научни групи с участието на външни експерти работещи в области от компетентност на ЦОРХВ.

3. Изпълнява задълженията, предвидени в Регламент (ЕО) № 1107/2009 относно пускането на пазара на продукти за растителна защита и за отмяна на директиви 79/117/ЕИО и 91/414/ЕИО на Съвета; координира и следи за осъществяването на всички необходими контакти със заявителите, съгласно посочения Регламент с останалите държави-членки, Комисията и ЕОБХ.

4. Центърът за оценка на риска по хранителната верига допринася за безопасността на храните и фуражите чрез:

• предоставяне на независими, актуални научни съвети на мениджърите на риска по въпроси, свързани с хранителната верига;

• предоставяне на обществеността на своите резултати и обмен на информация за дейността си чрез сътрудничество с държавите-членки, институционалните партньори и другите страни-членки на ЕС чрез сайтовете на ЦОРХВ и Българският контактен център към ЕОБХ.

5. Разработва свои и прилага утвърдени методологии за събиране и анализ на данни, които да позволят идентифицирането на настоящи и нововъзникващи рискове, които имат пряко или косвено въздействие върху безопасността на храните и фуражите.

 


ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА ЗА 2021г. И КРАТКА ОЦЕНКА НА ДЕЙНОСТТА НА ЦОРХВ ПРЕЗ 2020 г.

 

Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) е компетентен орган по смисъла на чл. 22, параграф 7 от Регламент (ЕО) No 178/2002 на Европейския Парламент и на Съвета от 28 януари 2002 за установяване на общите принципи и изисквания на законодателството в областта на храните.

Центърът улеснява създаването на научно сътрудничество чрез координация на дейностите, обмяна на информация, разработване и изпълнение на съвместни проекти, обмяна на опит и най-добрите практики в областите от неговата компетентност. Той извършва дейностите по одобряване, подновяване и преразглеждане на одобрението на активни вещества, антидоти и синергисти съгласно Регламент (ЕО) № 1107/2009.

Една от основните функции на ЦОРХВ е да защитава и засилва доверието на потребителите по отношение на сигурността и безопасността по цялата хранителна верига чрез изготвяне на независими научни оценки на риска. Независимите научни оценки, становища и научни информации, свързани с хранителната верига се изготвят съгласно Устройствения правилник и Закона за ЦОРХВ чрез пряко възлагане от държавните компетентни органи и институции, други физически или юридически лица в областта на производство и търговия с храни и хранителни продукти или производители и търговци на храни, фуражи или техни производни по цялостната хранителна верига. Искания за становище се възлагат от Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ), като ЦОРХВ е неговият контактен център за България, Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ), Министерство на здравеопазването (МЗ), Министерство на околната среда и водите (МОСВ), Министерство на икономиката (МИ), Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) или други държавни органи, физически или юридически лица. ЦОРХВ изготвя независима научна оценка на риска по проблеми, които пряко или косвено засягат здравето на животните, растенията, растителните продукти, растителния и животински продуктивен материал и безопасността на храните по цялата хранителна верига. Тези задачи представляват основната част от дейността на ЦОРХВ. В бъдеще, в резултат от процеса на глобализация и на климатични промени, съчетани с кризи от политико-социален характер или природни бедствия, следва да се очаква и промяна в приоритетите за оценка и управление на рисковете, свързана с появата на нововъзникващи рискове по агрохранителната верига Тази тенденция намира отражение в работния план на ЦОРХВ за 2021 г. Със своите независими, научно обосновани оценки ЦОРХВ помага, от една страна на потребителите да направят своя информиран избор, а от друга на компетентните контролни органи да оценят ефекта от предприетите мерки за управление на риска по хранителната верига. Освен това оценките на риска, изготвени от ЦОРХВ създават база за последващи анализи и за преценка на съотношението полза / риск в бъдеще, където и когато е уместно.

През 2021 г. ЦОРХВ ще продължи да извършва задълбочен научен анализ на проблеми, свързани с рисковете по агрохранителната верига и предоставяне на тази информация на заинтересованите лица (производители, преработватели, търговци, консуматори, научни организации по чл. 36, компетентните органи за управление на риска, министерства, парламент и комисии към парламента).

С цялата годишна програма можете да се запознаете ТУК