Анализ на данните от системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF)

Начало

Д-Р БРАНИМИР КАНАКИДИС: Анализ на данните, получени от системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF) за месец февруари 2022г.

Общият брой нотификации за месец февруари 2022 г. е 351. Сигналите в категория храни са най-много – 323, за фуражите – 17, а за материалите в контакт с храни – 11 (фиг.1).

 

 

Фиг. 1 Анализ на нотификациите по отношение на разпределението по групи: храни, фуражи и материали в контакт с храни.

 

ПРЕДУПРЕДИТЕЛНИ НОТИФИКАЦИИ – 105 нотификации, които се разпределят в следните категории:

Ядки, продукти от ядки и семена – 12 нотификации: афлатоксини в ориз басмати от Индия (2) и от Пакистан, в бразилски ядки от Боливия и във фъстъци от Аржентина; наличие на хидроцианова киселина в кайсиеви ядки от Узбекистан (2) и от Пакистан и от Гърция; Salmonella spp. в крем с шамфъстъци от Холандия; високи нива на цианид в кайсиеви ядки от Таджикистан и хлорпирифос в стафиди от Холандия.

Диетични храни, хранителни добавки и обогатени храни – 11 нотификации: етиленов оксид  в капсули от Колумбия и в хранителни добавки от Франция и от Китай; наличие на неразрешената субстанция силденафил в хранителна добавка от Португалия; риск от нараняване на устната кухина, гърлото и хранопровода след консумация на алкализирана вода от Германия; хранителен взрив по подозрение, че е предизвикан от храни за малки деца от САЩ; високи нива на тетрахидроканабидиол (ТНС) в неразрешената нова храна CBD масло от Полша; недеклариран алерген (мляко) в хранителна добавка от Белгия; тадалафил и десметил карбоденафил в хранителна добавка с неизвестен произход; погрешно етикетиране (необзначена на етикета соя) в хранителна добавка с неизвестен произход и хлорпирифос в етерично масло пачули от Франция.

Плодове и зеленчуци – 11 нотификации: хлорпирифос в банани от Перу и в зелени аспержи също от Перу; кадмий в сушен боб от Узбекистан и в авокадо от Колумбия; хлорпирифос-етил в чесън от Египет; охратоксин А в сушени плодове черница от Турция; диметоат и ометоат в лайм от Бразилия; пираклостробин в маруля от Белгия; ацетамиприд и карбофуран в пролетен лук от Египет; наличие на бисфенол А (BPA) и cyclo-di-Badge (CdB) в консервиран кокосов крем от Тайланд и недеклариран алерген (серен диоксид) и неразрешено влагане на багрилото Родамин В в маринована ряпа от Полша.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК