Анализ на данните от системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF)

Начало

Д-Р БРАНИМИР КАНАКИДИС: Анализ на данните, получени от системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF) за месец май 2024г.

Общият брой нотификации за месец май 2024 г. е 448. Сигналите в категория храни са най-много –  411, за фуражите – 21, материалите в контакт с храни – 14.(фиг.1).

Фиг. 1 Анализ на нотификациите по отношение на разпределението по групи: храни, фуражи и материали в контакт с храни и животни.

ПРЕДУПРЕДИТЕЛНИ НОТИФИКАЦИИ – 86 нотификации, които се разпределят в следните категории:

Плодове и зеленчуци – 12 нотификации: наличие на кадмий в замразени малини от Холандия и в авокадо от Перу; наличие на пестицидни остатъци в замразени червени чушки от Виетнам и в нарязани люти чушки от Китай; погрешен срок на годност посочен на етикета на марули с червен лук от Белгия; наличие на тежки метали и пестицидни остатъци в сушена горчива тиква от Китай; недекларирани алергени (сулфит и серен диоксид) в сушени кайсии от Иран; наличие на афлатоксини във фурми от Пакистан; хлорпирифос в зелен фасул от Сенегал; наличие на циперметрин и на неразрешените субстанции (никотин, тетраметрин и пропоксур) в сушени гъби от Китай; фенпропатрин в десертно грозде от Индия и наличие на фосмет в замразени череши от Турция.

Зърнени и тестени изделия – 8 нотификации: наличие на соев протеин в брашно от нахут с неизвестен произход; наличие на чужди тела (стъклени частици) в тесто за пица от Австрия; чуждо тяло (парче пластмаса) в паста от Холандия; наличие на микотоксина зеараленон в перлен ечемик от Китай; наличие на микотоксина деоксиниваленол в свободни от глутен макарони от Румъния; наличие на недеклариран на етикета алерген (лешници) на бисквити от елда от Италия; чужди тела в хляб от Холандия и наличие на неупомената съставка (ечемик) на етикета на малцов екстракт на прах от Белгия.

Билки и подправки – 8 нотификации: Salmonella spp. в босилек от Испания и в смляни чушки, също от Испания; наличие на пирилизидинови алкалоиди в смляно орегано от Турция и в копър от Испания; хлорпирифос в сушени листа сминдух от Индия; контаминация с олово и линурон на дивисил от Полша; наличие на пирилизидинови алкалоиди, тропанови алкалоиди, пропиконазол, крезоксим-метил и на неразрешената субстанция хлорпирифос в настъргани връхчета копър от Полша и наличие на Salmonella в листа от чесън от Германия.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК