Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: ИНФОРМАЦИЯ относно Ефекти на лактобионовата киселина върху растежа на прасетата и химичния състав на свинското месо

Лактобионовата киселина (LBA) има редица полезни свойства (абсорбция на калций, пребиотик, антиоксидант и консервант), благодарение на които може да намери приложение във фуражите за животни. Данните, относно въздействието на LBA върху качеството на продуктите от животински произход са ограничени. Влиянието на фуражните добавки върху растежа на прасетата и химичния състав на свинското месо представлява общ интерес за фермери, месопреработватели и потребители.

            Екип от латвийски учени са установили, че добавянето на лактобионова киселина към фуража предизвиква по-доброто му оползотворяване в храносмилателния тракт на прасетата, което води до по-висока бионаличност на хранителни вещества и значително увеличаване прираста (живото тегло) на животните. Свинското месо, получено от прасета, хранени с фураж с лактобионова киселина, е с по-високо съдържание на незаменими аминокиселини. Съставът на мастните киселини е с малко по-висок дял на наситените мастни киселини, в сравнение с ненаситените.

            Авторите на статията посочват, че лактобионовата киселина е иновативен продукт, получен в процеса на ферментация на сирене или суроватка от извара и има ценни свойства. Към настоящия момент, тя няма широко приложение при храненето на животни, казват учените. Целта на това проучване е да се оцени ефекта на лактобионовата киселина върху растежните показатели на свинете и качеството на свинското месо.

  1. Въведение

            Запазването на хранителния потенциал на храните, ефективното използване на ресурсите, както и свеждането до минимум на негативното влияние на преработката върху околната среда, са се превърнали в неотложни въпроси за световните учени през последните 20 години, казват авторите. Суроватката (страничен млечен продукт) е добър източник на захари, минерали и витамини, поради което е ценен субстрат за производство на продукти с добавена стойност. Ферментирала, амониева/амонизирана кондензирана суроватка може да се използва в малки количества като течна добавка при храненето на свине. Добавяне на суха суроватка във фуражите увеличава наддаването на живо тегло на прасетата, подобрява ефективността на храненето и смилаемостта на протеини и мазнини. Проучванията показват, че депротеинизираната суроватка е добра фуражна добавка, която осигурява лактоза и минерали. Млечните въглехидрати имат съществена роля в развитието и функционирането на чревния тракт на прасетата.

Лактобионовата киселина (4-O-β-галактопиранозил-D-глюконова киселина) е захарна киселина, дизахарид, образуван от глюконова киселина и галактоза. Учените посочват, че LBA спомага за увеличаване на усвояването на калция от фуража, тъй като може да образува соли с катионите на минералите, като калций, калий, натрий и цинк. Минералните соли на лактобионовата киселина се употребяват като минерални добавки във фуражите за животни. Комбинацията от лактобионова киселина и микроелементи може да се използва като фуражна добавка за прасета, патици, кокошки носачки, гъски, водни животни и други домашни животни. Прилагането на комплекс от минерални елементи има някои предимства: по-ниска консумация на енергия, ниски разходи, природосъобразност и липса на замърсяване на околната среда. Авторите посочват още, че се изискват малки количества, които имат значителен стимулиращ растежа ефект, по-малко странични ефекти по време на употреба и могат да се използват за дълъг период от време.

Учените твърдят, че LBA представлява нова стратегия за производство на калций. Калциевият лактобионат не е толкова източник на калций, тъй като съдържа по-малко елементарен (или полезен) калций, но има уникално свойство, което помага на организма да абсорбира повече калций от фуражите и добавките. Това става чрез свързване на калциеви йони (от фуража) в стомаха, червата и кръвта и помага за снабдяването с калций на органите на тялото, там, където калцият е най-необходим. Разтворимостта на тази калциева форма е шестдесет и пет пъти по-висока от тази на други форми на калций, като цитрат, който се счита за един от най-бионаличните. Предходни проучвания показват положително въздействие на LBA при употреба за кокошки носачки за повишаване на здравината на черупката на яйцата. Добавянето на 0,5-5,0 % LBA към фуража за кокошки носачки показва ефект, укрепващ яйчната черупка.

Учените посочват и друг аргумент за потенциалното приложение на LBA в храненето на животните - антибактериалната й активност, която води до намаляване на микробиологичното замърсяване на фуражите и до възможен положителен ефект върху здравословното състояние на животните.

Най-важната характеристика на LBA обаче, според авторите на проучването, е нейната пребиотична функция, която може да бъде приложена при храненето на свинете, за подпомагане лечението на бактериални чревни инфекции при животни с прост стомах. Лактобионовата киселина се метаболизира в тънките черва и е добра среда за чревната микрофлора. Следователно се счита за пребиотик, който стимулира растежа на желаните чревни бактерии така, че те могат да се конкурират по правилен начин с други, по-малко желани бактерии и патогени, като по този начин подпомагат оптимално здравето на червата при прасетата, което от своя страна ускорява растежа и развитието им и подобрява качеството на месото.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК