Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Алтернативни източници на протеини за замяна на соя във фуражи за свине и ефект върху качеството на месото

Протеините са необходими за правилния растеж и развитие на животните, изграждане и възстановяване на тъканите, нормално протичане на възпроизводството, изграждане на защитни сили на организма и повишаване на продуктивността. При храненето на свине от голямо значение е не само количеството, но и качеството на протеина, неговата биологична пълноценност, която се обуславя от количеството и съотношението на аминокиселините в дажбата. При недостиг на протеини във фуражи за свине се намаляват растежните показатели на животните, понижават се съпротивителните сили на организма срещу инфекциозни заболявания и се увеличават разходите за единица продукция. Соята е най-разпространената, но и една от най-скъпите фуражни суровини, която представлява основен източник на протеин в свиневъдството. Производството на соя има много проблеми, свързани с: околната среда (обезлесяване, използване на енергийни и водни ресурси, замърсяване), производствени и транспортни разходи, както и конкуренция за земя между земеделските култури, отглеждани за фуражи и за храни.

            През последните десетилетия много проучвания се насочват към търсене на алтернативи на соята при храненето на селскостопански животни, в частност за свине. Частичната или пълна замяна на тази фуражна съставка може да се отрази на темповете на растеж на животните, трупното тегло и качеството на месото. През 2023 г. италианските учени Parrini, S et. al. правят преглед на проучванията, проведени през последните десет години, които идентифицират алтернативни източници на протеини и техните ефекти върху растежа на прасетата, трупното тегло и качеството на месото. Проучванията в статията разглеждат растителни източници, местни видове бобови култури, добре адаптирани към специфични климатични условия, странични продукти при обработка на маслодайни семена, остатъци от спиртоварната промишленост, рибни и животински протеини и други съпътстващи продукти. Сред иновативните източници на протеин внимание привличат проучванията за насекоми и микроводорасли.

 

  1. Въведение

            Според учените, до 2050 г. населението на света ще нарасне, следователно, селскостопанското производство трябва да се увеличи. За да се задоволи търсенето на храна се очаква обработваемата земя на човек от населението да намалее. Едновременно с това подобряването на стандарта на живот в развиващите се страни ще определи увеличаване на глобалното търсене на устойчив животински протеин. На европейско равнище последиците за околната среда водят до недостиг на източници на протеини, внос на големи количества протеини за фуражи и по-високи разходи за доставка на фуражи.

Соята е основният внасян протеинов фураж, поради ограничените обработваеми земеделски площи предназначени за отглеждането ѝ в Европа. Нарасналото търсене на соя води до промяна в земеползването в световен мащаб и е пряко свързано с обезлесяването в Южна Америка, което увеличава въглеродния отпечатък на фуражите. Въпреки всичко, соята все още е първият избор сред протеиновите фуражи, както поради качеството, така и поради достъпността си. Особено за животни с прост стомах (свине и птици), соевият шрот представлява основен източник на протеини.

В крайна сметка, храненето на селскостопански животни с протеини, използвани и от хората, може да влоши конкуренцията за земя между културите отглеждани за фуражи и за храни, и да повлияе на продоволствената сигурност. Птиците и свинете се нуждаят от ≈42% от общото производство на фуражи и осигуряват 20% от животинския протеин, докато преживните животни използват около 19% от фуражите за производството на 20% от животинските протеини. В сектора на биологичното свиневъдство трудностите при задоволяването на търсенето на протеини изглеждат още по-очевидни. Освен това някои продукти със защитено наименование за произход (ЗНП) налагат специфични правила за хранене на животни, включително ограничения върху доставката на протеинови ресурси. Това води до зависимост от вноса на негенетично модифицирани суровини, които са по-скъпи от другите ресурси. Ето защо е важно да се проучат възможностите за заместване на соя в храненето на животни с прост стомах, по-специално свине, птици, като се обръща специално внимание на местните или наличните фуражни ресурси за производство на храни.

            Източници на висококачествени протеини могат да бъдат конвенционалните фуражи, включително зърнени култури, бобови растения, рибни и животински субпродукти, маслодайни култури (шрот от рапица) и съответните им съпътстващи продукти, зърнени спиртоварни остатъци с извлеци, странични продукти от производството на биогорива и добавки, съдържащи аминокиселини. Алтернативните източници на фуражен протеин включват и странични продукти от други индустрии (остатъци), микроводорасли, насекоми и едноклетъчни организми. Трябва да се вземат предвид многобройни фактори, които възпрепятстват или ограничават използването на растителни протеинови добавки, най-вече при малки прасета. Някои от вторичните растителни съединения проявяват антихранителни свойства, които може да бъдат намалени благодарение на успешни иновации в технологиите на фуражите: ферментация и ензимна обработка, както и интегриране на екзогенни ензими.

            Алтернативните суровини трябва да осигуряват сходни показатели на растеж, характеристики на кланичния труп и качество на месото в сравнение с конвенционалните фуражи на основата на соя. При формулиране на дажбите трябва да се обърне внимание на хранителните изисквания за всеки вид и категория животни, да се балансира доставката на аминокиселини, да се избягват антихранителни или токсични съединения, които понякога присъстват в алтернативните източници на протеини, както и да се определи наличността на протеинови суровини в определени географски райони.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК