Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Безопасността на фуражите е от значение и за здравето на хората

Новото издание на научното списание "BfR2GO" на Германския федерален институт за оценка на риска (BfR) е посветено на фуражите и тяхната безопасност. Учените от BfR оценяват рисковете за здравето, които могат да възникнат от фуражите, като освен оценката на риска, основните теми в новия брой на BfR2GO включват и предизвикателствата на световната търговия с фуражи и фуражите за животни на бъдещето.

В статията „От хранилката до чинията“ експертите от BfR посочват, че фуражите, с които се хранят животните, съдържат вещества, които могат да попаднат в продуктите от животински произход и от там в храната за хора. Учените от BfR са направили проучване, кои нежелани вещества и в каква степен попадат от фуражи в храни от животински произход, като целта е да се оценят рисковете за здравето, свързани с тези вещества, за животните и хората.

 

Авторите на статията се позовават на исторически факти. В началото на XIX век мистериозна болест довежда заселниците в западната част на САЩ до отчаяние. Хиляди хора умират, но никой не знае защо. Няколко години по-късно, лекарят Анна Пиърс Хобс Биксби открива, че причината е бял змийски корен (white snakeroot, Ageratina altissima, известна още като, червена трева или бяла саникула), растение, което кравите и овцете пасат. Животните остават здрави, но токсинът треметол очевидно е преминал от фуража в млякото и месото. Хората, които консумират такива продукти се разболяват от страшната "млечна болест". Последствията са загуба на апетит, повръщане, кома и дори смърт. Най-известната жертва е Нанси Ханкс Линкълн, майка на бившия президент на САЩ Ейбрахам Линкълн. Резултатите на д-р Биксби са публикувани едва през 1928 г. Следователно млечната болест остава непозната за медицинската общност в продължение на повече от един век. Днес тя се среща много рядко. Научните открития, строгият контрол и многобройните закони са повишили безопасността на фуражите и храните. Въпреки всички усилия за осигуряване на безопасността, фуражите могат да съдържат нежелани вещества, включително растителни и  други замърсители на околната среда, като пер- и полифлуороалкилни вещества PFAS[1].

Учените от BfR са използвали информация от изследвания относно хранене на селскостопански животни, за да проучат преминаването на нежелани вещества от фуражите в храните. Д-р Робърт Пипер, който отговаря за темите, свързани с безопасността в хранителната верига в BfR казва: "Ако липсват важни данни за тези вещества по отношение на тяхната поява във фуражите, метаболизма при животните или прехвърлянето, например в млякото, нашата задача е да се попълнят всички тези пропуски в знанията".

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] PFAS Пер- и полифлуороалкилните вещества (PFAS) често са част от промишлените процеси поради техните специални химични свойства се използват в множество продукти, като например хартия, текстил и тигани с незалепващо покритие. PFAS са устойчиви на разграждане и хиляди различни съединения от този вид се натрупват в околната среда и в хранителната верига. Много от PFAS, изследвани досега, засягат имунната система, липидния метаболизъм и черния дроб.