Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Микроводораслите - бъдещ източник на суровини за устойчиво производство на фуражи
Фуражите представляват комбинация от различни суровини и добавки. Дажбите се разработват в съответствие със специфичните изисквания на целевите животни за задоволяване на основните потребности от разнообразни хранителни вещества. Те включват въглехидрати, мазнини, фибри, протеини, минерали и витамини. Производството на фуражи може да бъде твърде скъп процес, поради което се търсят алтернативни, икономически изгодни и висококачествени съставки, които да допълват конвенционалните фуражи. През последните години се полагат интензивни усилия за намиране на нови, устойчиви компоненти за фуражи. Съществува непосредствена необходимост от идентифициране на алтернативни източници на суровини с високо съдържание на хранителни вещества за животновъдството и птицевъдството, за да се отговори на нарастващата конкуренция с храните, а и за да се произвеждат функционални хранителни продукти от животински произход.
През 2023 г., електронно информационно издание публикува статия, в която се разглежда употребата на микроводораслите във фуражи [1]. Използването на микроводорасли за храна на животни започва в началото на 70-те години. Микроводораслите притежават свойства, които повишават хранителната стойност на фуражите и това води до благоприятен ефект върху здравето на животните. Както висшите растения, микроводораслите съдържат основно протеини, въглехидрати, липиди, витамини, антиоксиданти и микроелементи. Хранителният състав на микроводораслите е в следните граници: 39-54% протеини за морските микроводорасли и 10-71% за сладководните, 8-64% въглехидрати и 2-22% липиди. Видовете имат сходен аминокиселинен състав и са богати на незаменими аминокиселини. Първоначално микроводораслите са били използвани само като добавки за хранене на животни. Проведени са редица проучвания върху риби, селскостопански животни и домашни любимци, за да се оцени потенциалът им като фуражни добавки и въздействието им върху здравето, растежните показатели на животните и хранителните качества на продуктите от животински произход. Съществуват и някои ограничения при влагането на биомаса от микроводорасли във фуражи. Освен сравнително високата цена на продуктите, съдържанието на определени нежелани примеси (нуклеинови киселини, токсини, тежки метали и др.) представлява проблем. Преди употреба, материалът от водорасли трябва задължително да бъде подложен на оценка на безопасността и да се прилага след като се докаже, че не представлява риск.
В друга публикация [2] учени определят микроводораслите като микроскопични едноклетъчни организми, способни да преобразуват слънчевата енергия в химическа чрез фотосинтеза, въпреки че някои видове са хетеротрофни. Те се разделят на диатомеи (Bacillariophyceae), зелени водорасли (Chlorophyceae) и златни водорасли (Chrysophyceae), които са еукариотни и синьо-зелени водорасли - цианобактерии (Cyanophyceae), които са прокариотни. Най-важните фототрофни видове принадлежат към родовете Arthrospira, Chlorella, Dunaliella и Haematococcus.