Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Постеля от пшенична слама и фураж с алуминосиликати за подобряване на растежа и качеството на месото при пилета бройлери

Птицевъдството е един от най-интензивните сектори в животновъдството, характеризиращ се с широко застъпени механизация и автоматизация на производствените процеси, което осигурява високоефективно промишлено производство[1]. Пилетата бройлери са основният източник на птиче месо. Основната технология за угояване на бройлери е подовото отглеждане на пилета бройлери върху дълбока несменяема постеля. Малките пилета бройлери се нуждаят от топлина, определена влажност на въздуха - 60-70% и поддържане на въздухообмена, чрез осигуряване на приток на чист въздух и изхвърляне навън на вредните газове, образувани в помещението. Осветлението в помещенията за развъждане на бройлери е почти непрекъснато.

Храненето на пилетата бройлери трябва да е с фуражи, които са с високо съдържание на белтъчини и въглехидрати. Угоителният период е сравнително кратък - до 49-56 дни, поради което всяка грешка в храненето трудно се коригира и води до  икономически последици върху крайния резултат от угояването.

Изразходване на големи количества фураж, без да се достига висок прираст на пилетата бройлери, е резултат главно на лошо качество на фуража, непълноценност на смеските, разпиляване на фураж от хранилката, неспазване на технологичните параметри и изискванията при отглеждане, лоши микроклиматични условия в помещението и заболявания на пилетата.[2] В своето проучване „Постеля от пшенична слама и фураж с алуминосиликати за подобряване на растежа и качеството на месото при пилета бройлери“ учените от Катедрата по животновъдство и хранене от Факултета по животновъдство и биология, UTP – Университет за наука и технологии в Бидгошч, Полша твърдят, че естествените минерали имат много полезни свойства, които могат да намерят приложение в птицевъдството. Авторите на проучването разглеждат производството като цяло, както и хигиената, здравето, безопасността и качеството на месото от бройлери. Целта на това проучване е да се оцени ефекта от добавянето на алуминосиликати във фуража и постелята върху показателите на растежа и качеството на месото при пилетата. Алуминосиликатите, включително халоизит и зеолит, могат да бъдат добра алтернатива на синтетичните материали, добро решение за околната среда, в съответствие с настоящите тенденции, казват авторите.

Учените посочват, че един от най-популярните методи за запазване на доброто здравословно състояние на пилетата е използването на антибиотици, но непрекъснатата им употреба при домашните птици е свързана с проблеми с антимикробната резистентност и остатъците от ВМП в храните, съдържащи месо от такива птици.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Годишен доклад за състоянието и развитието на земеделието (аграрен доклад `2022)
[2] Как се отглеждат пилета бройлери? Хранене на пилета бройлери https://agri.bg/