Фуражни добавки, продукти и субстанции във фуражи

Начало

Д-Р ВИКТОРИЯ МОНЕВА: ИНФОРМАЦИЯ: Приложение на етерични масла във фуражи и тяхната роля за повишаване продуктивността на животните

Храненето на животните има ключова роля в глобалната животновъдна индустрия, като оказва влияние върху здравето на животните, ефективността на производството и цялостната икономическа устойчивост. Етеричните масла привличат вниманието като потенциални фуражни добавки с многостранни ползи и приложения. Екип от румънски учени [1] изготвя преглед, който посочва връзката между химичния състав на етеричните масла и ролята им във фуражите. Статията разглежда историческия контекст на употребата на етерични масла при храненето на животни. Описани са механизмите им на действие, като се посочва как етеричните масла взаимодействат с храносмилателната система, метаболитните процеси при животните и в крайна сметка подобряват усвояването на хранителни вещества. Тези действия са в основата на потенциала на етеричните масла за подобряване продуктивността на животните. Прегледът подчертава възможните ограничения и необходимостта от разумна и основана на доказателства употреба на етерични масла във фуражи. Той подчертава важността на отговорните практики и устойчивостта на животновъдния сектор.

 

            Въведение

            Адекватното хранене на селскостопанските животни е от първостепенно значение за растежа, развитието, цялостното им благосъстояние и оказва пряко влияние върху тяхната продуктивност. Животните се нуждаят от добре балансирани дажби, които да осигурят основни хранителни вещества (протеини, въглехидрати, мазнини, витамини и минерали), необходими да отговорят на сложните им физиологични изисквания. Неоптималното хранене може да предизвика намалени темпове на растеж, компрометирани репродуктивни способности, повишена чувствителност към заболявания и намалена продуктивност.

            Включването на етерични масла като фуражни добавки представлява обещаваща стратегия за подобряване храненето на животните и повишаване на производителността. Етеричните масла са органични съединения, извлечени от ароматни растителни източници и привличат все по-голямо внимание при храненето на животни, като потенциални заместители на антибиотичните стимулатори на растежа. Етеричните масла показват изразена антимикробна ефикасност срещу ентеропатогенни организми, засягащи селскостопански животни, като по този начин подобряват здравето на червата и намаляват вероятността от заболявания. Те притежават широк спектър от биоактивни свойства: антиоксидантни, противовъзпалителни, подобряващи храносмилането и хиполипидемични, които заедно допринасят за повишено усвояване на хранителни вещества. Проучването на ползите от включването на етерични масла, като фуражни добавки, води до нови възможности за разработване на стратегии за оптимизиране на режимите на хранене и увеличаване на производителността в животновъдния сектор. Прегледът [1] предоставя ценна информация за потенциалната употреба на етерични масла, като екологичен и ефективен подход за подобряване на благосъстоянието на животните и повишаване на продуктивността.

 

            Етерични масла и хранене на животни

            Етеричните масла представляват силно концентрирани течности, съдържащи летливи съединения, които се извличат от различни части на растението - листа, цветя, стъбла и корени. Екстракцията (процес на отделяне на летливи съединения от растителен материал) се извършва чрез различни методи, включително парна дестилация, студено пресоване и екстракция с разтворител. Парната дестилация е най-разпространения метод за извличане на етерично масло. Той представлява преминаване на пара през растителен материал, което води до изпаряване на летливи съединения. Впоследствие сместа от пара и летливо съединение се кондензира и събира, което води до отделяне на етеричното масло от водата. Тази техника е идеална за растения, с високо съдържание на масла, като лавандула (Lavandula) и мента (Mentha). Студеното пресоване е друг метод за екстракция, използван предимно за цитрусови плодове (Citrus spp). Той представлява механичен натиск, приложен върху кората на плода, освобождавайки етеричното масло. Тази техника често се използва за масла от плодове като лимон, портокал и грейпфрут. Екстракцията с разтворител е по-сложен подход, подходящ за растения с ниско съдържание на масло или деликатни ароматни съединения. Това налага използването на разтворител като етанол или хексан за разтваряне на етеричното масло от растителния материал, след което разтворителят се изпарява и остава етеричното масло.

            Съставът на етеричните масла е силно променлив и зависи от различни фактори - растителни видове, географски произход, климатични условия и използван метод на екстракция. Етеричните масла съдържат голям брой биоактивни съединения, като терпени, феноли, алдехиди и кетони. Тези съединения придават отличителни аромати и са в основата на потенциалните терапевтични свойства, свързани с етеричните масла.

 

Целият материал можете а прочетете ТУК